BEOGRAD, Vijest da su evropske banke preporučile investitorima širom svijeta da kupuju srpske obveznice jer će finansijski biti manje pogođeni ukoliko Velika Britanija izađe iz EU, za državu je znak njihovog povjerenja u srpski finansijski sistem.
Da je preporuka evropskih banaka za kupovinu srpskih obveznica dobra vijest koja pokazuje da je Srbija u njihovim očima stabilna zemlja, smatra i ekonomski stručnjak Ljubodrag Savić.
U brokerskim kućama ističu da veća tražnja za srpskim hartijama donosi manje kamate na obveznice i jeftinije zaduživanje države. Srbija je time, kako je analizirajući ovu vijest prije dva dana rekao i sam premijer Srbije Aleksandar Vučić, pokazala da radi dobre stvari u kontroli javnih finansija.
Vučić je izjavio da su njemačka Komercijalna banka i Rajfajzen banka preporučile kupovinu srpskih obveznica, što, kako je naveo, znači da je Srbija prevazišla Poljsku, Mađarsku i Hrvatsku u onome što radi u kontroli javnih finansija
„To bi značilo da će neke od tih zemalja izgubiti milijarde u evropskim fondovima, i s druge strane, preporuka za kupovinu srpskih obveznica znači poverenje u srpski finansijski sistem“, rekao je Vučić.
I stanje u budžetu Srbije znatno je bolje nego što je bilo planirano. Tako je deficit u prvom kvartalu ove godine čak šest puta manji od prognoziranog, ukupni prihodi u odnosu na isti period prošle godine za 7,5 odsto veći.
Da je bolje nego što se očekivalo, vijest je koja je ovih dana stigla i iz EBRD-ja koji je objavio da je moguće da BDP u 2017. poraste i do 3,8 odsto.
Kada je o deficitu riječ, stručnjaci Svjetske banke procjenjuju da će u 2016, deficit biti 3,5 odsto iako je provobitno planirano 4.
Ističući da su najnovije ekonomske prognoze ohrabrujuće, Savić podsjeća da neminovno predstoji još godina štednje. Ide se, kaže, u dobrom pravcu, ali primjetan boljitak životnog standarda ne može se očekivati preko noći. Studio B