BANJALUKA, Nakon uspješno sprovedenih pregovora, 1. februara 2010. godine potpisan je Ugovor o kupovini 49 odsto udjela u kompaniji M:tel d.o.o. Podgorica- između M:tel BiH i preduzeća OGALAR B.V, potvrđeno je danas iz kompanije M:tel BiH. Vrijednost ovog ugovora je 10 miliona evra.
“Prvi put će jedna domaća telekomunikaciona kompanija proširiti poslovanje van granica BiH. Kompanija je uvjerena da se radi o dobrom i dugoročnom poslovnom potezu, a realizacijom ovog ugovora za M:tel, BiH će stvoriti još bolje pretpostavke za sopstevni razvoj i rast kroz različite efekte sinergije u području našeg regiona. Ovo je takođe potvrda odličnog poslovanja i rezultata koje je M:tel BiH postigao u protekle dvije i po godine”, saopšteno je iz kompanije M:tel.
M:tel d.o.o. Podgorica je počeo sa radom 09. jula 2007. godine i na osnovu dobijenih licenci vrlo brzo postao značajan telekomunikacioni operator, prepoznatljiv po kvalitetnim uslugama, pristupačnim cijenama i liderskoj ulozi u uvođenju novih tehnologija i servisa.
Sada ima preko 400.000 korisnika mobilne telefonije čime je u rekordno kratkom periodu ostvario blizu 30 odsto tržišnog učešća u Crnoj Gori. M:tel d.o.o. Podgorica je takođe i fiksni operator sa oko 7.000 korisnika fiksne telefonije koje realizuje korišćenjem WiMAX tehnologije.
54 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Deset miliona evra….?
Bravo za Advantis, koji je procijenio da je realno cijena od 17 do 21 miliona KM.
Sta sada kazete?
Kako to da ovi sto su kritikovali analizu sada se ne javljaju.
U pravu si skroz je pogodio. Razlika u pes varijanti 70%, a u optimistickoj vise od duplo. Tako bi pogodila i baba stana.
Moja procjena za podjelu dividende TLKM – mozda budne, a mozda ne budne
u svakom slucaju, nije strasno za akcionare TLKM
nisam ja kritikovao analizu jer je nisam ni vidio.
Šta to znači 400000 korisnika mobilne telefonije? Šta znači 30% tržišnog učešća u Crnoj Gori i 7000 korisnika WiMAX tehnologije? Odgovor je lak. Sve to znači zamazivanje očiju izbacivanjem kvazipodataka iza kojih se nalazi poslovni debakl, a pošto Mišković ne može da gubi novac mi ćemo da ga pokrijemo i gubitak prebacimo na sebe. Da je drugačije, ne bi ovaj govorio o 400000 nečega što je imaginarno, već bi rekao šta konkretno Telekom Srpske ima od ovoga. A ima brzi odliv od 10 miliona evra i 49% vlasništva u najobičnijem promašenom gubitašu izgubljenom negdje između Telenora i T-Mobile u Crnoj Gori.
Posebno je interesantno da Telekom Srbija nije kupio tih 49% i potpuno pod svoje stavio te nesrećnike. To sigurno nije mogao da uradi jer to nije dopustio manjinski vlasnik Telekoma Srbija sa svojih 20% učešća u njegovom vlasništvu. Lakše je landarati sa naših 20% koje kao mali akcionari imamo u Telekomu Srpske. Mi sve možemo i nas niko ništa ne pita. Uostalom, na ovom smješnom tržištu i privrednom okruženju Republike Srpske bilo je pitanje momenta kada će početi divljačko ponašanje i u najvećem i najuspješnijem emitentu. Džaba vam je pisati dopise i računati na bilo koju instituciju. Ovoj ko zna čijoj sve prćiji nema spasa.
e 400 hiljada korisnika ???? a treci po velicini?
Crna gora ima 600 hiljada stanovnika!!!!!!!!!
Po njihovoj racunici izlazi da CG ima 1,5 mil ljudi!!?1??
Srećom po nas, akcionare Telekoma, nije toliko strašno.
Ok sad. Slijedi logicno pitanje: Da li će ova isplata ići iz dobiti ili će se tih dvadesetak miliona nategnuti preko smanjenja troškova? Da Telekom Srpske otpusti radnike, skreše plate i slične mjere koje ima na raspolaganju?
Ako gledamo implikacije na zaradu po akciji nije svejedno?
@122 Malo se gubis.
Advantis Broker je dao procjenu/analizu/prognozu po kojoj se 49 odsto udjela u M:Tel Crna Gora kreće se u rasponu od 17 do 21 milion KM.
Imajuci u vidu trziste telekomunikacija u Crnoj Gori: penetraciju (Omarska, tvoja racunica je ispravna, imaj u vidu da se tokom ljeta proda mnogo prepaid kartica 😉 ), konkurenciju, poziciju prodavca, samo poslovanje M:Tela itd. ocjena Advantisovaca je sasvim korektna.
Da ne bi nešto pretjerano pametovali, sačekaćemo izvještaj o poslovanju m:tel CG, planove i ostale podatke. Vjerujem da će bolje poslovati sa TLKM kao vlasnikom 49% nego kao što je to mogao sa Miškovićem.
Ovu kupovinu vidim kao dodatno zauzimanje pozicija u regiji od strane Telekoma Srbija.
Ono što je takođe važno je da to nismo preplatili.
Neki su na prvu vijest o tome počeli kukati kako ostadosmo bez dividende i kako “propade” jedina dobra HOV na BLSE.
Sa 20 mil KM za m:tel CG i već isplaćenih 19 mil KM iz Q1 2009, ostaće nam ipak približno 60 mil KM za raspodjelu. Sa svim odbijanjima, mogli bi ipak dobiti bar 0.10 KM po akciji. Uzimajući sve u obzir, ja sam zadovoljan.
Rekli su 17 do 21 mil, a ono 10 mil. Precizni su u boziju mater.
Sto se tice broja pretplatnika, stvar je u prosjenom broju telefona po glavi crnogorca – 6 komada 🙂
Neka se Kecman drzi obveznica, to mu bolje ide.
Ukoliko bi se Telekom odlucio za isplatu dividende u akcijama, ova kupovina m:tel CG ne bi imala nikakvog znacaja na visinu podjele dividende. Naravno, prvi bih glasao za takvu vrsu odluke.
Koliko se sjećam Advantis je procijenio između 17 i 21 mil KM, a kupljeno je za 10 mil EUR ili 19.56 mil KM 🙂 Dovoljno dobra procijena, bravo za Advantis. Moja pokušaj procjene je imao premalo informacija da bi mogao izbaciti neki razuman raspon cijene 🙂
Visoka penetracija (2.5 puta više pretplatnika nego stanovnika) tj. zasićenje je problem za sve operatore, ne samo za m:tel CG. U tom segmentu m:tel CG ima komparativnu prednost što nema roming sa Srbijom i BiH…
Uostalom, postoje područja za razvoj i prodor i u drugim segmentima…
@122
Procjena je bila od 17 do 21 mil. KM, a placeno je 10 mil EVRA, sto se uklapa u procjenu. Citaj malo, pa onda komentarisi.
Moja greska, nisam se prebacio u KM, rano mi 🙁
Bravo za Advantis i isprika istima.
Isplata dividende u akcijama i nije baš “prava” dividenda. Svako unovčavanje te dividende bi dovelo do smanjenja tvog procentualnog vlasništva u TLKM, dok za isplatu u kešu tvoj dio vlasništva ostaje nepromijenjen. Sa stanovišta menadžmenta i dugoročnog poslovanja, bolje je dobit reinvestirati, a emitovati dividende akcije, ali za akcionare je keš zakon 😉
S tim sto za jednu akciju iz dividende mozes dobiti 1,37 KM na BLSE (jucerasnja cijena). Mislim da ces ovim zaraditi 0.37 KM po akciji od cega mozes dio iskoristit za povecanje svog procenta. Mada u ovakvoj strukturi kapitala TLKM % i ne igra neku bitnu ulogu. Dividendne akcije su zakon ako je emisiona vrijednost niza od trzisne, a i ostaje novac menadzmentu, da pokusa povecati dividendu u slijedecim godinama.
Skoro u pravilu, nakon emitovanja dividendnih akcija njihova tržišna cijena pada. Niko međutim ne može garantovati da će neisplaćivanje dividende u novcu donijeti veću buduću dividendu…
Isplaćenu dividendu u novcu možeš takođe iskoristiti za kupovinu i povećanje svog učešća u vlasništvu 😉
Akcionar sam TLKM još od ulaganja vaučera, a na njemu sam ostvario i svoje najveće zarade. Pravio sam analizu od samog početka, pa do danas u vezi sa isplatama dividendi i povećanjem broja akcija, i slobodno mogu zaključiti da je isplata u novcu sa stanovišta akcionara uvijek bolja varijanta…
Svako ima svoje rezone, jer ja sam uvijek i racunao na te padove cijena nakon podjele dividende, jer je cijena padala bez obzira da li je dividenda vrsena u novcu ili akcijama. Isto tako je cijena rasla prije podjele dividende, bilo u akcijama ili novcu. Meni je bilo bitno da dobijem vecu vrijednost za svoje akcije, a dobijao sam kada su dijelili u akcijama. Istina ja sam sitan akcionar TLKM, pa mi nije % bio bitan faktor. Dividendne akcije sam prodavao nekih 3 mjeseca nakon podjele, a kupovao kada mi se cijena cinila OK.
jedna interesantna opservacija u vezi dividende…jedna od rijetkih situacija gdje se na BLSE moglo zaraditi jeste pad telekoma u decembru 2008. godine na ispod 1 KM. nakon toga je uslijedila dividenda (2 dividende) od ukupno 0,33 KM po akciji (maj 2009.). ni nakon dividendnog datuma, cijena akcije nije pala. onaj ko je kupio recimo po 1 KM, imao je 33% prinosa u novcu po akciji, plus sto je mogao prodati nakon dividende po 1,18-1,20, i ostvariti jos 20% u odnosu na nabavnu cijenu. dakle, ako je neko kupio 1000 akcija po 1 KM, ostvario je jos 330 KM dividende i 200 KM kapitalne dobiti. ukupan prinos, 530 KM.
Mislim da je potpuno bespotrebno, trošiti vrijeme na odgovore nekom ko je Anoniman, Lemi, niko te ovako ne shvata za ozbiljno, imam utisak da si neradnik, sa znatnim koeficijentom inteligencije…
Mislim da Lemi nije ni trazio odgovore, vec konkretne rezultate. Mislim da ne stoji ni to da je neradnik, jer trebalo je uloziti dosta truda i vremena da bi se prikupili svi podaci i sve lijepo poslozilo. otkud ti to da je Lemi anoniman? Pa svi znaju ko je Lemi 🙂
ja u ovom clanku samo komentarisem dividendu
Zašto Telekom Srbija nije dao novac Miškoviću, već to mora da radi Telekom Srpske? Kad dođete do poslovnih rezulata tog crnogorskog m:tela vidjećete za kakvo su smeće bačeni novci. Pa da tu imakvog ozbiljnog rezultata ne bi ovaj mlatio o nekim izmišljenim brojevima. 400000 korisnika je šupalj podatak. Koga je briga koliko on slijepih korisnika napravi. Koliki je prihod, rashod, obaveze? Neka on o tome govori, a ne o zamišljenim korisnicima koji mogu da budu i neprodate kartice ili oni koji potroše 50 centi mjesečno, dok su svi ozbiljni korisnici kod Telenora i T-Mobila. m:tel Crne Gore je promašeno preduzeću koje ama baš nikakve prespektive na tržištu Crne Gore nema. Osim možda ako će švercovati cigarete.
Koliko ja znam, M:tel Crne Gore je jedno izuzetno perspektivno preduzece, koje je za veoma kratko vrijeme napravilo jedan izvanredan uspjeh na telekomunikacionom trzistu Crne Gore. Cinjenica je da ima 30 posto ukupnog broja korisnika (bez obzira na koji nacin racunate) Crne Gore. Mislim da je ovo pravi potez Mtel-a BIH i da ce investicija visestruko da se isplati, i da ce nam dividende narednih godina zbog ovoga biti mnogo vece.
Ako je to izuzetno perspektivno preduzeće zašto iz njega bježi srbijanski tajkun broj 1? Zašto baš m:tel Banja Luka isplaćuje jednog od vodećih krimiminalaca i pljačkaša Srbije i cijelog regiona? Zašto to ne uradi Telekom Srbija direktno? Ima li se još čime iskazati šta znači tih 30% crnogorskog tržišta osim kroz u suštini neprovjeriv podatak da imaju 400 000 korisnika? Slobodno su mogli napisati da imaju i 4 000 000 korisnika. Taj podatak je potpuno prazan i nevažan.
Ne moze se komentarisati ovakav potez u negativnom smislu, treba ga pozdraviti. A, koliko je ispravan pokazace vrijeme, od 3 do 5 godina. Budite strpljeni.
Mislim da mi o tome mozemo samo da nagadjamo. Mada koliko se moze cuti pomenuti tajkun voli da profitira za kratko vrijeme, kao sto je i sada uspio, i ne ulazi u dugorocne projekte. Sto se tice trideset posto (mislim da je 30 posto realan procenat jer i ostali operateri daju naduvane brojeve na osnovu kojih se taj procenat racuna, npr. Telenorov Promonte tvrdi da ima 550000 korisnika, tj broj stvarno aktivnih korisnika MTEL-a CG je 30 posto od 650000) mislim da nijedan treci operater u svijetu nije za 2,5 godine uzeo toliki udio trzista kao M:tel Crne Gore. Takodje ne treba zaboraviti veliki broj roamera, 95 posto MTS-ovih i korisnika Mtel-Bih koji leti dolaze u Cg koriste Mtelovu mrezu. Ukratko, i ako mi ne mozemo da znamo zasto i ko koga ispalcuje, mislim da ove pare Mtela Bih nisu bacene i da ce se to ubrzo pokazati.
Da. Evidentan je porast broja turista mtel korisnika iz BiH u CG. Takođe je evidentno da se sklapaju dogovori u Srbiji preko leđa našeg Telekoma. Da je mogao, Mtel CG bi do sada pokazao dobre rezultate. Procenat tržišta i broj korisnika apsolutno nevažni podaci akcionarima. Neto dobit najvažniji podatak.
Ustvari, kada se stavi prihod u odnos sa brojem korisnika šta dobijemo?
Škegro, bez tebe je ovaj forum skroz dosadan…
A kakve su vase informacije o dosadasnjem poslovanju mtel-a cg, imate li neke pouzdane?
Bila je barem stvar elementarne pristojnosti da na nekoj od skupština akcionara Telekoma Srpske bude prezentovana ova sumnjiva investicija, da bude prezentovano preduzeće koje se kupuje, njegovi poslovni rezultati, budući planovi poslovanja. Tako bi bilo provjereno šta misle ostali akcionari, a njih je ipak 45%, a i otvoreno bi bilo pokazano da i Telekom prelazi u grupu preduzeća gdje jedan siledžija podizanjem ruke manjinu briše kao da je i nema. Uvijek najveći nađe način da nelegalo izvuče dobit i stavi je u džep sebi, svome kumu, satrapu, meceni, reketašu ili nekom desetom. Baš to i ništa drugo se i sada desilo u Telekomu Srpske. To treba i da kažu, a ne da nam maste o nekakvoj super investiciji u preduzeće čije katastrofalne poslovne rezultate kriju.
ja nisam cuo da Mtel CG posluje katastrofalno. Imate li neke konkretne podatke?
Ja nisam cuo da Mtel Cg posluje katastrofalno. Imate li neke konkretne informacije?
Ostalih akcionara u TLKM je 45%? Valjda 35%, od čega Fond PIO 10%, ZPTP 5.3%, Restitucija 5%…
Na osnovu novca (646 mil eur) koji je taj “siledžija” platio za 65% TLKM, Republika Srpska gradi svoju budžetsku stabilnost i razvojne programe.
Kupovina drugog preduzeća nije izvlačenje dobiti, dobit se izvlači na drugačiji način. Ako primjera radi m:tel CG sljedeće godine ostvari 10 mil eur dobiti, TLKM će dobiti 5 mil eur i to će biti prikazano u njegovim finansijskim izvještajima, tako da to neće staviti u džep neki reketaš, kum ili ko već, nego će za taj iznos finansijski rezultat TLKM biti uvećan.
Niko nije rekao da neće biti priče o ovome na prvoj narednoj sjednici Skupštine akcionara. TLKM ima ubjedljivo najrazvijeniji nivo korporativnog upravljanja u RS, pa ne vidim osnovu za ovakve napade kao od Stalkera, koji vjerovatno nije ni akcionar TLKM.
O rezultatima Mtel CG bilo je riječi ranije.
Naravno da se većinski vlasnik u Telekomu RS ponaša siledžijski. Ko je bio do sada na njihovoj skupštini zna o čemu govorim. Nijednom na redovnoj skupštini kada se raspravljalo o rezultatima nije razmatran plan poslovanja za naredni period. Ko god nešto progovori petorica iz menadžmenta ga poklope. Toliko o njihovoj ozbiljnosti kao najveće kompanije na BL Berzi.
Dividenda je isplaćivana samo što je većinskom vlasniku to odgovaralo. Sada su našli drugi model za iznošenje dobiti.
Sovo hvala, šta ču ja kad nam je situacija i više nego zanimljiva.
Akcionar, valjda se na skupštini raspravlja prije kupovine, a ne poslije.
Za cijenu koju su platili nemam riječi. Stvarno su dobro platili.
Mislim na 646 mil EUR
Mozete li ukratko samo da mi napisete kakvo je poslovanje Mtel CG?
Jos jedan ruzan komentar za Mtel CG i pomislicu da ste placenici ‘tajkunovih’ neprijatelja!!!
Nemam više volje da objašnjavam, a još manje želje da crtam, pogotovo onima koji su ovdje sa već određenim mišljenjem koje nikakav argument ne može promijeniti.
Možda je najjednostavnije da vi koji imate TLKM (ako ga imate) prodate što prije i uložite u npr. Rafineriju Brod čija proizvodnja raste svaki dan… 🙂
‘Niko nije rekao da neće biti priče o ovome na prvoj narednoj sjednici Skupštine akcionara’.
Zar ovo ne zvuči smiješno? Da, razgovaraće o ovome opušteno uz kaficu.
Akcionar, molim te da nacrtaš kada budeš smogao snage i volje.
Mislim da je korporativna odgovornost Telekoma RS samo šminka. Ali i to je nešto u odnosu na druge
@ Akcionar, @Radmilko
m:tel CG posluje katastrofalno i tu nema nikakve dileme. Radi se o gubitašu koji je za prošlu godinu zabilježio popriličan gubitak, a upitna je i njihova moć da izmiruju svoje obaveze. Dug je i težak put tog nejakog trkača na vrlo teškom crnogorskom tržištu telekomunikacija do ikakve pozitive. “Naših” 10 miliona evra čijih 35% ne pripada većinskom akcionaru (napravio sam grešku u kucanju kad sam napisao 45, a ovdje nemam mogućnosti editovanja kad komentar pošaljem) i koje su sada lagano odlepršale idu u ruke onoj protuvi Miškoviću. Hoće li i nešto više biti presipano iz m:tela BiH u nejaki m:tel CG to ćemo tek da vidimo. Kao što sam već rekao, bilo je pitanje momenta kad će i u Telekomu početi odlučivanje kao npr. u ERS-u i to izgleda već počinje. Kad je cijeli sistem pljačkaški zašto bi Telekom bio izuzetak. I uostalom, kakve veze sa divljačkim ponašanjem u odlučivanju u Telekomu ima onih 646 miliona evra!? Ti novci nisu otišle Telekomu nego lijevčanskom megastaru koji to sve ionako sve smatra svojim, a njegov način održavanja stabilnog budžeta i investiranja u razvojne programe je posebna priča. Pa naši moderni vladari ne mogu ni da remontuju privredna postrojenja koja je sistem koji nam ništa nije valjao ostavio. Ono što su naše generacije izgradile, sada za ništa dajemo strancima, pa neka oni rade šta god hoće i sa našom privredom i sa našim životima. E dio te priče ti je i Rafinerija. Da se mi pitamo više od košenja trave ne bismo ni mogli ni znali tamo da uradimo, pa možemo biti srećni da ikako radi zahvaljujući onome ko nešto ipak zna. A taj tuđin koji zna, osim nekih platica radnicima zašto bi nam išta više i ostavio. Posebo kad je pod budnim okom naših poštenih institucija.
Ja sam cuo da poslovanje Mtel-a CG uopste nije katastrofalno, nego naprotiv. Pokriva 80 posto teritorije Crne Gore najsavremenijom opremom i ne vidim razlog zasto ne bi mogao da ostvaruje dobitak. Sto se tice ovih 10 miliona, mislim da su to smijesno male pare za koje se moze kupiti jedna telekomunikaciona kompanija, a i za Mtel Bih. To vam je isto kao da kupite Mercedes star dvije godine za 500 eura, i pocnete da pricate ljudima oko vas kako ste bacili pare. Apsurdno zar ne.
Za Mercedes star dvije godine je bačen i jedan evro ako se nalazi negdje gdje nema puta po kojem bi se vozio.
mislim da je stalker u pravu, bitni su finansijski rezultati preduzeca. sve ostalo je rekla-kazala, sta je ko cuo i tako dalje
Sa povratom od 1 mil eur godišnje od m:tel CG, TLKM je napravio dobru investiciju. Znamo za rezultat poslovanja m:tel CG za 2008, ali ne znamo za 2009, koja bi sigurno bila puno “reprezentativnija” jer je počeo sa radom u ljeto 2007. Ne očekuje valjda neko da firma krene “s livade” i da odmah ostvaruje dobit?? U mnogim poslovima koji se pokreću, svjesno projektujete gubitak prve 3 godine da bi osvojili dio tržišta i kasnije dobro radili.
Juče sam razgovarao sa radnikom TLKM o onome što se zove sinergijski efekat ovakvog posla. Čuo sam za potencijale o kojima prije nisam imao pojma…
Ako ne poznajete zakonska ovlaštenja uprave, nadzornog odbora i skupštine akcionara, onda nemojte “galamiti” o navodnom divljačkom ponašanju vlasnika. Očekujete li da Nadzorni odbor sazove Skupštinu akcionara da raspravlja o kupovini opreme za proširenje mobilne platforme vrijednu 30 mil eur? Ili za uzimanje kredita od EBRD?
Vjerovatno očekujete da za svaku investiciju u TLKM bude sazvana Skupština akcionara gdje će neko sa 1000 akcija da “soli pamet” onome koji ima 320 miliona akcija. Uostalom, ovi “divljaci” su nakon privatizacije TLKM značajno poboljšali poslovanje i redovno isplaćivali dividendu. Nemojte mi samo reći da vam je krivo što ste je dobijali… Prepustite ljudima koji su profesionalci da rade svoje dio posla, a mi kao vlasnici ćemo raditi svoj dio.
Slažem se za lijevčanskog megastara 🙂 ali gdje bi mi sad bili da nije ovih para od prodaje TLKM…
i ja sam pricao sa radnikom TLKM, malo mi je drugacije rekao od tvog radnika 😛
Na skupštini akcionara se mora raspravljati o svim poslovnim planovima, pa i o kupovini opreme ili drugih preduzeća. Pitaj tog istog radnika koliko realno vrijedi ta oprema koju plate 30 miliona, koliko opreme kupe pa im stoji po budžacima jer im uopšte ne treba, ali je važno napuniti džepove nekih moćnika, koliko plaćaju održavanje raznih gluposti po užasnim cijenama, koliko ih koštaju marketinške kampanje po Federaciji kojima bacaju novce u vjetar, koliko imaju radnika koji ni ne dolaze na posao ili samo hodaju po krugu. Napredak poslovanja je jasan jer je referentna tačka bila uprava koju je godinama imenovala i manipulisala tvorevina koja se zove Vlada RS, a nešto tako korumpirano, bezobrazno i oholo malo gdje još hoda po zemlji. Pravi napredak kao i drugdje u našoj privredi može da napravi samo grubi tuđin.
Mislim da ovaj Mercedes ima gdje da se vozi i da je to vise nego evidentno, samo je pitanje kako ce biti vozen od strane novog vozaca. Na kraju krajeva, vase odusevljenje ce biti na kraju vece nego moje s obzirom da polazite od tako pesimistickih stavova. A razlog za optimizam je i u tome da se nesto kupljeno za ovako male pare vazda moze prodati za vece.
bolje poci od pesimistickih stavova pa se ugodno iznenaditi nego obrnuto 😀
Prošla su tri mjeseca od kada je većinski vlasnik iz Srbije obznanio da je na podmukao način odlio ogromnu količinu keša iz Telekoma Srpske bacajući novce u vjetar pod izgovorom invetiranja u Crnoj Gori. Sada se iz najnovijeg finansijskog izvještaja vidi da je Telekom Srpske postao pokratak sa kešom tako da otežu sa sazivanjem skupštine akcionara, jer ne mogu da isplate dividendu, obustavili su sve velike investicije u opremu i na taj način ugrozili sigurno poslovanje kompanije, reorganizovali su organizacionu strukturu i najpodobnijim “kadrovima” podijelili najbolje pozicije i najveće plate i ne rješavaju se ogromnog viška radnika koji samo šetaju po krugu i ne rade ništa osim što uredno primaju plate. To je sadašnja slika najboljeg emitenta na banjalučkoj berzi. Samo je živa sreća za akcionare i radnike (ali i živa nesreća za korisnike usluga) što su “de facto” monopolisti na ovakvom tržištu, pa mogu da bilježe visoke dobiti.
Stalker, potpuno si u pravu. Moje informacije iz Telekoma su upravo ovakve kako si napisao. Ocigledno je da ovo nije bila privatizacija vec i dalje imamo drzavnog menadzera, samo iz druge drzave. U ovim slucajevima mnogo drugih faktora igra ulogu u upravljanju preduzecem, kao sto sto to poslednjih decenijama imali prilike vidjeti kod sebe. Tako i u TS, dividenta, uspjeh i pozicioniranje kompanije je medju poslednjim rupama na svirali.
Ukupan broj priključaka fiksne telefonije na kraju jula 2010. godine iznosio je 168.816 (jun: 168.577). Od ovog broja priključaka fiksne telefonije T-Com je imao 164.765 (jun: 164.524), a M:Tel 4.051 (jun: 4.053), procentualno T-Com 97,60% a M:Tel 2,40%. Operator M-Tel usluge fiksne telefonije pruža putem Wi-Max mreže, saglasno odredbama posebne licence. U poređenju sa prethodnim mjesecom (jun 2010. godine) primjetan je porast ukupnog broja priključaka fiksne telefonije za 239 (porast broja priključaka T-Coma za 241, pad broja priključaka M:Tela za 2).
http://www.ekip.me/download/izvjestaji/fiksna/2010/07-2010%20Fiksna.pdf
Danas 18.08.2011.godine Crumb group d.o.o. iz Bijeljine ima više korisnika fiksne telefonije nego M:TEL Crna Gora u koji je Telekom Srpske osim “kupovine” 49% udjela (koji je inače još uvjek pod hipotekom NLB banke iz Ljubljane) dokapitalizacijom u iznosu od 19.5 miliona evra(ukupno 57 miliona KM) i davanjem bankarske garancije u visini 11 miliona evra,a u kojem Telekom Srpske nema prava odlučivanja (sve se može vidjeti iz finansijskog izvještaja na web stranici http://www.mtel.ba/file_cache/file/Investitori/Fin_Izvj_30%2006%202011_konsolidovani.pdf )