BEOGRAD, Zvaničnici Srbije i ruskog “Gaspromnjefta” trebalo bi najkasnije do 15. decembra da potpišu kupoprodajni ugovor za NIS te dogovore osnivanje zajedničkog preduzeća “Srbijagasa” i “Gasproma” o gradnji gasovoda, kao i završetak gradnje podzemnog skladišta “Banatski Dvor” – rekao je državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije Dušan Mrakić.
Kako saznaje beogradski list “Politika” iz izvora bliskih Vladi Srbije, savjetnik predsjedavajućeg borda “Gaspromnjefta” Dmitrij Mališev trebalo bi danas u Beogradu da se sastane sa zvaničnicima Srbije kako bi konačno dogovorili datum potpisivanja ugovora i ostala pitanja.
Mrakić je, odgovarajući na pitanje da li će u konačnoj verziji ugovora stajati neka klauzula koja će obavezati “Gasprom” da će graditi gasovod i kada ruski partner kupi 51 odsto NIS-a za 400.000.000 evra, ocijenio da Srbija “sama sebi pravi probleme, a ne ruska strana i to time što već devet mjeseci kasni s početkom realizacije ovog velikog posla, budući da je aranžman potpisan još u januaru”.
Na opasku da i ruski zvaničnici otvoreno najavljuju pomjeranje rokova za gradnju “Južnog toka” zbog svjetske ekonomske krize, i da bi Srbija, ipak, trebalo da traži neke garancije da će dobiti paralelan pravac snabdijevanja plavim energentom, Mrakić kaže da će se cio aranžman realizovati onako kako je i predviđeno.
“Javnost treba da zna da su u dosadašnjim pregovorima dogovoreni i bolji uslovi od onih koje predviđa sporazum. I to kako za kupoprodajni ugovor za NIS, tako i za `Banatski Dvor`, kao i kapacitet gasovoda” – tvrdi Mrakić.
On je dodao da će poslije potpisivanja ovog kupoprodajnog ugovora javnosti biti sve predočeno, naglašavajući da Srbija iz aranžmana s Rusijom “sigurno neće izaći oštećena”.
Direktor Javnog preduzeća “Srbijagas” Dušan Bajatović rekao je za “Politiku” da vjeruje da će u finišu pregovora s Rusijom, Srbija izvući maksimum za “Južni tok” i “Banatski Dvor”, čijim će završetkom moći da dobija dodatne količine gasa, izbjegavajući “penale” mađarskom MOL-u za kupljeni a nepreuzeti gas.
On je najavaio da će ovih dana otputovati u Moskvu kako bi dogovorio novi aranžman za isporuku gasa, budući da plavog energenata Srbija ima samo do kraja godine.
Bajatović je naglasio da bi zbog skoka kursa dolara cijena gasa sada trebalo da bude veća za još oko 30 odsto, ali da to svakako neće dodatno opterećivati potrošače, jer je nafta pojeftinila.
“Međutim, Vlada mora da pronađe način kako da pomogne `Srbijagasu` da ostane likvidan, a da gas tokom zime ne poskupljuje”, dodao je on.