BANJALUKA, Sindikat banjalučkog preduzeća “Krajinapetrol” zatražio je juče od Narodne skupštine RS da budućeg kupca državnog kapitala tog naftnog distributera uslovi investicijama, zadržavanjem radnika i poštivanjem kolektivnog ugovora o radu.
Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada, u obraćanju poslanicima republičkog parlamenta u ime Sindikalne organizacije “Krajinapetrola”, kazao je da bi se planirani način privatizacije mogao loše završiti po radnike tog preduzeća.
“Ako se ne usvoje zaključci koje traži Sindikat, mogli bismo doći u situaciju da preduzeće bude uspješno privatizovano i dobije novog vlasnika, a radnici radne knjižice i evidencijski broj na Zavodu za zapošljavanje RS”, ukazao je Belenzada.
Narodna skupština RS je razmatrala posebni privatizacioni program za “Krajinapetrol” kojim se predviđa aukcijska prodaja paketa od 45,5 odsto akcija preduzeća u vlasništvu Akcijskog fonda i Fonda za restituciju RS po početnoj cijeni od oko 9,2 miliona KM, odnosno 1,46 KM po akciji.
U dokumentu se ukazuje da je poslovanje preduzeća opterećeno sve jačom konkurencijom na domaćem maloprodajnom naftnom tržištu, kao i tužbama hrvatske kompanije INA koja traži povrat benzinskih pumpi i ostale imovine u RS koja je poslije rata pripala “Krajinapetrolu”.
Nekretnine preduzeća čine upravna zgrada u Banjaluci, 15 benzinskih pumpi, skladište naftnih derivata u Dervišima i tečnog gasa u Ramićima.
Poslanik SDS-a Mladen Kršić pozvao je Vladu RS da povuče planiranu aukciju sve dok se imovina ne uknjiži na “Krajinapetrol”, smatrajući da će se RS u suprotnom suočiti s odštetnim zahtjevom kompanije INA.
On je kritikovao Vladu što preduzeće ne prodaje na tenderu, gdje bi se utvrdili uslovi prodaje kapitala, upozoravajući da će budući kupac bez toga dobiti odriješene ruke da po potrebi otpušta radnike i prodaje lokacije na kojima su benzinske pumpe.
Snežana Vujnić, direktor Investiciono-razvojne banke RS, institucije koja prodaje državni kapital, kazala je da preduzeće ide na berzansku aukciju, umjesto tendera, jer se ne prodaje kontrolni paket akcija, s tim da kupac mora poštovati zakone RS i kolektivni ugovor preduzeća s radnicima.
Dragan Čavić, poslanik DP-a, ocijenio je da loša tržišna pozicija “Krajinapetrola” zahtijeva brzu privatizaciju, ali je pozvao Vladu da odgodi prodaju dok se na idućoj sjednici parlamenta ne stvore zakonski uslovi da se akcijama RS u berzanskoj aukciji pripoje i akcije Penzijskog rezervnog fonda (PREF).
“Paketiranjem bi se ponudilo 52,1 odsto akcija čime bi se stekli uslovi da se kupcu postave uslovi investiranja i zaštite radnika. U kupoprodajnom ugovoru takođe treba precizirati da će kupac snositi sav rizik sudskih sporova kako se fakture za neriješene imovinske odnose ne bi poslije ispostavljale prema RS”, naglasio je Čavić.
Uroš Gostić, poslanik SNSD-a, smatra da nema razloga za takve bojazni, jer će se akcije “Krajinapetrola” prodavati po sistemu “viđeno-kupljeno”, gdje je kupac upoznat sa svim sporovima i svojevoljno prihvata taj rizik. On je, takođe, rekao da u privatizacionom programu treba uvesti klauzulu o radnicima i njihovim pravima, dok je predviđenu prodajnu cijenu od 9,2 miliona KM ocijenio prihvatljivom i trenutno najpovoljnijom.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović kritikovao je Republičku upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove što “oteže” s upisom imovine na “Krajinapetrol” u slučajevima gdje su sudovi tako presuđivali, a posebno Pravobranilaštvo RS zato što se, kako kaže, u pojedinim slučajevima žalilo na rješenja Geodetske uprave koja idu u korist tog preduzeća i RS.
Petrobart ili INA
Najveći interes za kupovinu akcija RS u “Krajinapetrolu” do sada je iskazala firma “Petrobart” sa Gibraltara, koja bi akvizicijom stekla upravljački paket, jer već posjeduje 25,2 odsto kapitala u preduzeću.
“Petrobart”, u vlasništvu Ratka Zatezala i Zorana Obradovića, pominje se kao jedan od aktera afere šverca nafte iz centralne Srbije na Kosovo o kojoj izvještava ekipa “Insajdera” Televizije B92 u serijalu “Patriotska pljačka”.
Izvori “Nezavisnih” ne isključuju mogućnost da se kao ponuđač na aukciji pojavi i kompanija INA, iako je do sada insistirala da se imovinski odnosi riješe sudskim putem ili nagodbom po modelu preuzimanja prijedorske “Mire” od strane zagrebačkog “Kraša”. Nagodba bi podrazumijevala besplatno ustupanje akcija RS kompaniji INA uz njenu obavezu da povuče tužbe i izvrši dokapitalizaciju “Krajinapetrola” u kojem već posjeduje 9,7 odsto akcija. Nezavisne novine