SARAJEVO, Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ismet Kumalić istakao je da je BiH u procesu stvaranja ekonomske diplomatije i da će iskustva susjednih zemalja pomoći uspostavljanju lobističkog sistema, koji do sada nije bio prisutan u BiH.
Kumalić je istakao da je krajnji cilj lobističkog sistema da ojača ekonomsku diplomatiju.
U Sarajevu je danas održan seminar “Percepcija lobiranja u biznis, javnom i građanskom sektoru – iskustva država iz regiona” u organizaciji Spoljnotrgovinske komore BiH čiji je cilj upoznavanje sa aktivnostima i rezultatima koje su na polju lobiranja do sada postigle zemlje u regionu.
Predsjednik Asocijacije akreditovanih lobista u EU Kristian de Foloa ocijenio je da mediji često pogrešno percipiraju šta je lobiranje, istakavši da je u pitanju isključivo politika javnog zastupanja, odnosno zagovaranja.
Rukovodilac Makedonskog centra za lobiranje Marjan Tanuševski rekao je da je Makedonija prva zemlja u regiji koja je donijela Zakon o lobiranju 2008. godine, zbog sprečavanja korupcije, te radi legalizovanja djelatnosti i profesije lobiranja.
Predsjednik Udruženja lobista Hrvatske Mate Granić rekao je da je najveće dostignuće ovog udruženja potpuna promjena percepcije lobiranja u Hrvatskoj.
“Lobiranje je ozbiljna profesija, dobro definisana, koja doprinosi kvalitetu političkih i poslovnih odluka. U Hrvatskoj je to prihvaćeno”, naglasio je Granić.
Sa približavanjem BiH Evropskoj uniji, domaći privredni subjekti će biti primorani da usklađuju svoje poslovanje sa zahtjevima evropskog tržišta i da primjenjuju direktive u skladu sa savremenim načinom djelovanja, u okviru koga se lobiranje već sada podrazumijeva kao neizbježna komponenta uticaja, odnosno modernog poslovanja, ističu u Spoljnotrgovinskoj komori BiH. Srna