BANJALUKA, Kiša koja već sedmicama gotovo neprekidno pada u BiH uzela je svoj danak na proljećnim usjevima i ratari su već u velikoj panici, pošto neki od njih moraju ponovo da posiju kukuruz, jer je sjeme koje su zasijali istrunulo zbog vlage.
Osim na kukuruzu, štete ima i na pšenici i povrtlarskim kulturama, dok su voćari prinuđeni da voće štite prskanjem zaštitnim sredstavima svaka dva ili tri dana, iako je uobičajeno da se to radi svakih 15 dana. Sve to moglo bi i ove godine ugroziti poljoprivrednu proizvodnju u BiH, a poljoprivrednike odvesti u nove dugove jer se većina njih zadužuje za kupovinu skupih zaštitnih preparata, kako bi spasili što se spasiti može.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, rekao je da kišno vrijeme i previše vlage zaustavljaju intenzivan rast kukuruza, ali će uzrokovati produžavanje vegetacionog perioda zrenja kukuruza, pomjeranje perioda oprašivanja, a što bi moglo dovesti do smanjenja prinosa. On je istakao da su pšenica i ječam na pojedinim područjima masovno polegli, navodeći da će prinosi ječma biti vidno smanjeni. Dodao je i da kod povrtlarskih kultura koje se gaje na otvorenom imamo pojavu zastoja u rastu, bolesti.
“Sve će to generalno ostaviti posljedice po ukupne prinose i kvalitet proizvoda. Međutim, meteorolozi najavljuju proljepšanje vremena, a nama ostaje samo da gledamo u nebo i čekamo”, rekao je Marinković.
Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH za sektor Tuzlanskog kantona, rekao je da su kišno vrijeme i dosta vlage stvorili probleme i na području ovog kantona. Tako nam je kazao da su najviše stradali kukuruz, pšenica, ali i djetelina, dok je stanje sa povrćem zasad dobro. Prema njegovim riječima, oko 40 odsto ratara na području Tuzlanskog kantona koji su kukuruz posijali ranije prinuđeno je da ga sije ponovo jer je sjeme trulo od previše vlage u zemlji.
“Praktično, ljudi ponovo tanjiraju iste njive i u zemlju stavljaju novo sjeme”, rekao je on i dodao da manje problema imaju poljoprivrednici koji su kukuruz sijali početkom maja. Isto tako, rekao je da problema ima i sa pšenicom koju je napala plamenjača.
“Teško je u ovom trenutku prognozirati koliko će zbog ovako lošeg vremena biti umanjeni usjevi, ali se za pšenicu koju je napala plamenjača može reći da će je biti manje za 30 odsto”, rekao je on, dodavši da trava koja je do sada pokošena truli zbog stalne kiše. S druge strane, treba naglasiti da je veliki dio povrća u Semberiji obolio od plamenjače, koja se pojavila nakon dugog kišnog perioda, pa su tako najugroženiji paprika, paradajz, krompir, cvekla, luk i lubenica, i poljoprivrednici se moraju dodatno zaduživati za kupovinu skupih zaštitnih sredstava.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, rekao je da je za voćare ovo sadašnje vrijeme dosta pogodno, ali da iziskuje čestu upotrebu zaštitnih sredstava, što će stvoriti neplanirane troškove.
“Zbog ovakvog vremena moramo prskati zaštitnim sredstvima svaka tri dana, a normalno je da se to radi svakih 15 dana”, rekao je on. Nezavisne novine