BERLIN, Sirovine tokom svih pet godina krize bile su najbolja zaštitna aktiva, međutim, usporavanja kineske ekonomije posljednjih mjeseci ugrožavaju njihovu privlačnost.
Istovremeno, investicije u poljoprivredne proizvode postaju sve unosnije.
Najprofitabilnija aktiva je postao kukuruz, čija je cijena skočila za 150 odsto, a ovakvi rezultati posljedica su prirodnih kataklizmi, kao i korišćenja kukuruza u proizvodnji etanola u SAD-u, upozoravaju stručnjaci.
Investicije u kukuruz posebno su unosne ove godine, zbog suše u SAD-u, što je za posljedicu imalo skok cijena terminskih isporuka od kraja maja za 47 odsto.
Na drugom i trećem mjestu po prinosima su ulaganja u zlato i srebro, pa tek onda u naftu marke “brent”, čije su cijene naglo padale, da bi zatim isto tako rasle, ističe ekonomista Džim Raida iz Deutsche Banka koji je proračunao koja je aktiva bila najunosnija od početka krize.
Tržišta akcija “sigurnih” zemlja su pokazala zbog čega se te zemlje smatraju za sigurne, dok su tržišta “problematičnih” doživjela kolaps. Najnepovoljnije u pet proteklih godina bile su investicije u tržišta evropske periferije, po čemu je prednjačila grčka berza.
Vlade mnogih zemalja su izdašno pomagale tržištima, što je očigledno spriječilo katastrofu većih razmjera. Pomoć će se morati produžiti još najmanje pet godina, jer će se u suprotnom za desetogodišnjicu krize, lista profitabilne aktive dodatno smanjiti.
U posljednjih šest mjeseci od finansijske krize najviše su ugrožena ulaganja u sirovine.
U februaru je po prinosima još uvijek prednjačilo zlato, a među gubitnicima našle su se investicije u bakar, čiji su prinosi još u februaru dostizali 40 odsto, a sada su praktično nulti, zbog usporavanja kineske ekonomije i pada svjetske potražnje, prenose agencije.