BRISEL, Šef delegacije Evropskog parlamenta za zapadni Balkan Eduard Kukan čestitao je BiH na onom što je učinila na ispunjavanju uslova za viznu liberalizaciju, navodeći da “posao još nije sto odsto obavljen, ali je gotovo potpun”, javio je dopisnik iz Brisela.Kukan je izrazio žaljenje što BiH jako zaostaje za susjedima iz regiona u pogledu evropskih integracija, navodeći da “ne samo da taj proces zaostaje, nego u nekim dijelovima čak i nazaduje”.
“U svim kontaktima koje smo ostvarili u BiH tražili smo, a pogotovo od članova parlamenta, da učine sve šta je u njihovoj moći da se taj proces pokrene. Da bi se to ostvarilo, država mora da funkcioniše”, rekao je Kukan u Spoljnopolitičkom odboru parlamenta nakon posjete BiH.
Institucije u BiH, dodao je Kukan, moraju da funkcionišu i reforme koje će biti preduzete moraju imati za cilj funkcionalnost.
“Mi bismo svakako željeli da parlament u zemlji ima jaču ulogu”, rekao je Kukan u pozivu na jačanje uloge parlamenta i pozvao na primjenu odluke Evropskog suda za ljudska prava, ”i to, ako je ikako moguće, prije izbora”.
Slovački evroposlanik, koji je vodio delegaciju Evropskog parlamenta u BiH, prenio je da je u Sarajevu imao konstruktivnu diskusiju sa predstavnicima nevladinih organizacija, iako su u nekim aspektima imali različite stavove.
Kukan nije evroposlanicima rekao o kojim razlikama je riječ, ali Srnin izvor kaže da je to pitanje vizne liberalizacije. U diskusiji u Sarajevu, delegacija Evropskog parlamenta smatrala je da bi vizna liberalizacija trebala što prije stupiti na snagu.
Kukan je obavijestio evroposlanike da se nacionalistička retorika pojačava i poručio BiH da tako nešto nije u skladu s evropskim vrijednostima.
Ali, dodao je on, iako se politička situacija pogoršava i može da se opiše kao “krhka”, bezbjednosna situacija je dobra.
Nakon Kukanove prezentacije razvila se živa diskusija među evroparlamentarcima u kojoj su prevladavali tonovi zabrinutosti za razvoj u BiH. Evroposlanici su govorili o tome kako misle da je međunarodna prisutnost u zemlji i dalje neophodna, iako bi BiH morala da bude sposobna da vlada sama sobom.
“Predugo vremena nema nikakve promjene na bolje u BiH”, primijetila je evropska parlamentarka Doris Pak.
On je tražila da se što prije primijeni odluka Evropskog suda za ljudska prava u slučaju ”Sejdić i Finci”.
Poslanici su zatražili od Kukana i od Doris Pak da upute pismo visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton i komesaru za proširenje Štefanu Fileu u kojim će od njih zatražiti da se BiH posveti veća pažnja. Srna