BANJALUKA, Banjalučka fabrika “Nova DI Vrbas” najvjerovatnije će biti prvo preduzeće u BiH koje će od Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH dobiti status odobrenog izvoznika koji nosi povlasticu carinjenja u krugu preduzeća, saznaju “Nezavisne novine”.
U UIO su potvrdili da će ovog mjeseca dodijeliti prvi status odobrenog izvoznika, ali nisu mogli navesti o kojem se preduzeću radi. Ratko Kovačević, portparol UIO, kazao je da taj status mogu dobiti isključivo preduzeća koja imaju česte otpreme robe u inostranstvo i nisu učestvovala u carinskim prekršajima.
“Odobreni izvoznik ima pogodnost ‘kućnog carinjenja’, odnosno da postupak pregleda izvoznih pošiljki uradi u krugu firme umjesto na carinskom terminalu”, istakao je Kovačević.
On je dodao da je šest preduzeća u BiH, među kojima je pionir banjalučki “Celex”, do sada dobilo niži status – ovlaštenog izvoznika. Te firme ne moraju u carinskoj službi ovjeravati izjavu o bh. porijeklu robe u vrijednosti većoj od 6.000 KM, već će ona bez ograničenja vrijednosti automatski biti priznata kao dokaz u svim evropskim zemljama s kojima BiH ima ugovore o slobodnoj trgovini.
U preduzeću “Nova DI Vrbas” potvrdili su da su podnijeli zahtjeve za dobijanje oba statusa koja bi im, ukazuju, značajno smanjila troškove carinskog postupka i uštedjela dragocjeno vrijeme. Dragiša Kalinić, direktor te drvoprerađivačke fabrike koja je nastala na imovini bivšeg giganta DI “Vrbas”, istakao je da su oni najveći izvoznik sa prostora nekadašnje industrijske zone Banjaluka s plasmanom u skoro sve zemlje bivše Jugoslavije i Mađarsku. Iako je njihova djelatnost jedna od najteže pogođenih globalnom recesijom, u “Novoj DI Vrbas”, kažu da se polako, ali sigurno vraćaju na nekadašnja ino-tržišta. Praktično su, naglašava, obezbijedili posao isporuka na tržišta Mađarske, Slovačke, Poljske i Češke godišnje vrijednosti između tri i pet miliona evra, a vode ozbiljne pregovore o sklapanju dva ugovora – za plasman proizvoda u Austriju i Njemačku, te Rusiju.
“Radimo i na registraciji naše firme u Sudanu koja će pokrivati afričko tržište. Svi navedeni poslovi treba da budu obezbijeđeni u naredna dva mjeseca, nakon čega ćemo moći reći da smo vratili stari sjaj”, kazao je Kalinić.
Porijeklo robe i dobijanje statusa ovlaštenog izvoznika bila je osnovna tema i jučerašnjeg seminara koji su organizovali Privredna komora RS i UIO. Aleksandra Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće RS, izjavila je da UIO radi na pojednostavljenju procedura koje će preduzećima smanjiti troškove i omogućiti brži protok robe, što ocjenjuje značajnom pomoći u uslovima svjetske ekonomske krize.
Svjetlana Kačavenda, referent za izvoz u preduzeću “Mira” iz Prijedora, istakla je da su oni kao jedan od najvećih domaćih konditorskih proizvođača zainteresovani za dobijanje statusa ovlaštenog izvoznika.
“To bi uveliko smanjilo naše troškove prilikom izvoza koji čini 82 odsto naše prodaje”, kazala je ona dodajući da proizvode najviše plasiraju u članice CEFTA i zapadnu Evropu.