PALERMO, Srednjevjekovna opština Ganđi na Siciliji odlučila je da proda stare napuštene kuće po cijeni već od jednog evra, čime je privukla pažnju kupaca iz cijelog svijeta.
Selo Ganđi, sa 7.000 stanovnika, sa pogledom na vulkan Etnu, smješteno je na brdu oko 120 kilometara južno od Palerma i sat vremena vožnje do obale.
Osnovan u 12. vijeku, Ganđi je 1920-ih godina ostao bez većine mještana pošto je tada, bježeći od siromaštva i gladi, oko 9.000 ljudi emigriralo u SAD i Argentinu.
Gradsko vijeće je nedavno odlučilo da pokuša da riješi problem smanjenja broja stanovnika i da unaprijedi privredu tako što će ponovo naseliti opštinu prodajom starih rustičnih kuća koje stoje napuštene već skoro čitav vijek, prenijeli su mediji.
Mnoge od tih kuća su prava riznica starina – keramičkih pločica iz 18. vijeka, zidanih peći na drva ili tavanica sa gredama.
Na prodaju je ponuđeno dvadesetak kuća po cijeni od jednog evra i još oko 300 njih koje koštaju između 5.000 i 15.000 evra.
Svaki kupac biće dužan da položi 5.000 evra garancije da će u roku od pet godine renovirati novostečenu imovinu. Procjenjuje se da troškovi renoviranja u većini slučajeva neće preći 20.000 evra, osim u slučaju kada treba postaviti novi krov.
Kupac, takođe, mora da plati troškove prenosa vlasništva, koji iznose oko 6.000 evra po kući.
Prošle sedmice, jedan italijanski poslovni čovjek i njegova supruga Ruskinja, koji žive u Abu Dabiju, kupili su dvije kuće.
“Zaljubili su se u naše selo zbog mira i čistog vazduha”, rekao je gradonačelnik Đuzepe Ferarelo. “Spremni smo da, na naš tradicionalno gostoprimljiv način, dočekamo još ljudi”.
Australijski režiser Dominik Alen (33) jedan je od potencijalnih kupaca koji u posljednje vrijeme stižu u Ganđi iz SAD, Velike Britanije, Švedske i drugih zemalja.
“Za cijenu ove kuće ne možete da platite ni parking u Australiji”, kaže Alen. “Ako volite italijanski stil života, ako ste željni avanture, ovo se čini kao dobar izbor”.
Australijanka Tavija Meknotan, koja radi u IT sektoru, sjela je u avion čim je čula za mjesto u kojem se kuće prodaju za jedan evro.
Ona kaže da se u Ganđi zaljubila na prvi pogled i da želi da kupi kuću u kojoj bi mogla da živi kada je u Melburnu zima.
Starosjedelac Kataldo Pjaca (83) zadovoljan je što na ulicama vidi sve više italijanskih i stranih posjetilaca.
“Ranije, kada biste uveče šetali centrom sela dešavalo se da ne sretnete živog čovjeka. To je baš tužno”, kaže Pjaca.
Starac smatra da je “rasprodaja” kuća dobra inicijativa jer će pomoći da se selo ponovo naseli.
Gradonačelnik Ferarelo kaže da mještani očekuju ekonomski boljitak, ali priznaje da bi strani kupci mogli da donesu i neke neželjene promjene – na primjer, da umjesto tradicionalnih radnjica niknu prodavnice suvenira.
“Za naše starije sugrađane, naše roditelje, najvažnije je da mladi prestanu da odlaze. Pokazaćemo da je u vriijeme krize moguće baviti se turizmom čak i u centru Sicilije”.
Nedavno je cijelo selo Kalzacio u italijanskim Alpima ponuđeno na prodaju preko Ibeja za 245.000 evra. U selu je prije nekoliko decenija živjelo 80 ljudi, ali sada je ostalo svega osam stanovnika. Tanjug