HAVANA, U 12 kubanskih državnih preduzeća uvedeno je poslovanje na tržišnim principima, kao dio reformi pokrenutih u cilja unapređenja privrede.
Vladin plan prelaska na tržišnu ekonomiju obuhvata velike državne firme iz sektora crne metalurgije, zatim fabrike za proizvodnju parfema, soli i baterija za automobile, prenio je AFP saopštenje kubanske vlade.
Navedena preduzeća moraće sama da se pobrinu za slobodan plasman robe na tržištu, navodi se u listu “Granma”, koji je glasilo vladajuće Komunustičke partije Kube.
Ova mjera vlade koja je za sada u eksperimentalnoj fazi, trebalo bi da od januara 2014. bude primijenjena i na ostala kubanska preduzeća.
Preduzeća će biti u obavezi da prodaju na veliko višak proizvoda kubanskim firmama, pošto ispune već ugovorene isporuke, vodeći računa o zahtjevima tržišta, ispunjavanju poreskih obaveza i pokrivanju troškova proizvodnje i prodaje.
Ova mjera ima za cilj povećanje prihoda preduzeća, investicija i plata radnika.
Kubanska država posjeduje i upravlja sa više od 90 odsto preduzeća u zemlji i većinski je vlasnik kapitala u mješovitim firmama sa stranim kapitalom.
Kubanski predsjednik Raul Kasto pokrenuo je reforme po ugledu na sovjetski privredni model iz 1980-tih godina, kako bi se prije svega dala veća autonomija državnim preduzećima.
Vlada je već restrukturirala više ključnih sektora, kao što su farmaceutska industrija i šećerane, formiranjem udruženih preduzeća.
Država nastoji da pruži podršku privatnom sektoru i kooperativama zaposlenih u poljoprivredi, koja je bolna tačka kubanske ekonomije. Tanjug