HAVANA, Vlasti Kube su saopštile da će od sutra dozvoliti kupovinu i prodaju nekretnina, što je najznačajnija reforma u nizu izmjena koje omogućuju slobodu na tržištu.
Zakon, koji sutra stupa na snagu, obuhvata , prema tekstu dnevnika Komunističke partije Kube “Granma”, samo građane i stalno naseljene na karibskom ostrvu.
Vlasti su ranije najavile da će prihodi od prodaje biti oporezovani, a pravila nikome neće dozvoljavati gomilanje velikih posjeda, prenijela je američka novinska agencija Asošiejtid pres (AP).
Pošto nije postojalo zvanično tržište nekretnina, Kubanci su decenijama mogli da razmjenjuju posjede putem komplikovanih sporazuma o trampi, ili na još nesigurnijem crnom tržištu.
Vlada je tokom posljednjih mjeseci takođe najavila novi zakon o vlasništvu, koji bi članovima porodice dozvolio da naslijede domove i pod uslovom da u njima ne žive.
Kubancima koji to budu mogli da priušte, biće dozvoljeno da posjeduju jedan dom u gradu i drugi na selu.
Zakon je uslijedio poslije oktobarske legalizacije kupovine i prodaje vozila, uz restrikcije zbog kojih je prosječnom Kubancu i dalje teško da kupi novi automobil, primjetio je AP.
Vlasti su dozvolile građanima da samostalno posluju u određenim oblastima, od klovnova na zabavama, preko uličnih prodavaca do računovođa, i obećale da će izmjeniti strukturu nacionalne ekonomije u kojoj dominiraju državna preduzeća tako što će ukinuti pola miliona radnih mjesta u javnom sektoru.
Preko 80 odsto Kubanaca radi za državna preduzeća i prima mjesečnu platu od svega 20 dolara u zamjenu za besplatno obrazovanje i zdravstvenu zaštitu, kao i gotovo besplatno stanovanje, prevoz i osnovne životne namirnice.
Sjedinjene Američke Države su zavele gotovo potpuni embargo na privredne veze sa Kubom još 1962, zbog čega ova zemlja prema procjenama ministarstva u Havani, godišnje ima gubitke od 685 miliona dolara.
Pošto je preuzeo vlast od svog brata Fidela, Raul Kastro je više puta ponovio da postojeći privredni sistem na Kubi nije funkcionalan, ali je i obećao da će na ostrvu sa 11 miliona stanovnika i dalje biti socijalistička država. Tanjug