HAVANA, Bruto domaći proizvod Kube porastao je 4,0 odsto u 2015, a reforme u zemlji zasjenile su negativne trendove poput pada cijena sirovina, pišu kubanski mediji.
Privredni rast u skladu je sa prognozama iz prošle godine, a ministar ekonomije i planiranja Marino Muriljo je uspješne rezultate pripisao rastu svih produktivnih sektora u odnosu na prethodnu godinu, prenosi Rojters.
Uprkos tome što su tržišne reforme pokrenute još prije pet godina, kubanska privreda je prošle godine porasla anemičnih 1,0 odsto, a od 2011. do 2014. rasla je u prosjeku 2,3 odsto. Vlada u Havani navodi da je neophodan privredni rast od 7,0 odsto da bi došlo do značajnijeg razvoja.
U izvještaju se navodi da je pad cijena uvoza, uključujući gorivo i hranu, doprinio privrednom rastu. Labavljenje američkog embarga i obnavljanje diplomatskih odnosa između Kube i SAD, poslije gotovo šest decenija zamrznutih odnosa, pomoglo je pokretanju reformi i rastu prihoda od 16 odsto u kubanskom sektoru turizma.
Prema sporazumu sa Venecuelom, Kuba od te zemlje prima više od 100.000 barela nafte dnevno u zamjenu za usluge kubanskih ljekara i drugih profesionalaca. Prema uslovima tog sporazuma, Venecuela je zaštićena od pada cijena nafte, čije posljedice snosi Kuba.
Američka bonitetna agencija “Mudis” podigla je ovog mjeseca prognozu kreditnog rejtinga Kube na “pozitivnu” sa “stabilne”, navodeći kao razlog benefite koje ovo karipsko ostrvo ima od labavljenja američkog embarga i skoka broja turista.
“Mudis” navodi da Kuba uspješno preživljava smanjenje zavisnosti od Venecuele, sa kojom je višegodišnja saradnja bila od ključnog značaja za kubansku privredu, budući da je uključivala i veliki popust na naftu. Tanjug