NJUJORK , Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun pozvao je svjetske vođe pred početak njihovog dvodnevnog samita u Vašingtonu da spriječe da ekonomska krize postane ljudska tragedija.
“Ako stotine miliona ljudi izgube sredstva za život, a njihove nade u budućnost budu ugašene zbog krize za koju apsolutno nisu odgovorni, ljudska kriza neće ostati samo ekonomska”, rekao je on.
Generalni sekretar UN-a naglašava da više od 170 zemalja neće biti prisutno za pregovaračkim stolom, iako su takođe suočene s ozbiljnim teškoćama. Navodi da će se potruditi da se ti glasovi čuju na samitu koji počinje danas.
“Ublažavanje udara finansijske krize na svjetsku sirotinju sada je važnije od reformisanja međunarodnih institucija kao što su Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond, za šta treba vremena”, kazao je on i pozvao učesnike samita da ne donose protekcionističke mjere koje bi bile prepreka zapošljavanju.
Predsjednik SAD Džordž Buš pozvao je vođe 20 najrazvijenijih država svijeta da s liderima zemalja u razvoju nađu odgovor za rješenje finansijske krize koja je zakočila ekonomski rast mnogih država i izazvala strah od dugoročne svjetske recesije. Buš je pred samit rekao da se nada postizanju zajedničke platforme za akciju i smatra da rješenje ne leži u rastakanju postojećih međunarodnih finansijskih institucija, već u njihovom boljem radu. Za razliku od Buša, evropski predstavici žele da promijene pravila u finansijskom svijetu, a najglasniji zagovornik toga je francuski predsjednik Nikola Sarkozi. Evropljani traže zatvaranje rupa koje su dozvolile nekim finansijskim institucijama da zaobiđu regulativu, a takođe traže zavođenje kontrole nad svim glavnim finansijskim igračima.
Rusija je predložila reformu svjetskog finansijskog regulatornog sistema, uz tvrdnju da MMF nije uspio u svojoj ulozi kriznog menadžera. Moskva želi promjenu MMF-a uz stvaranje alternativnih kreditora zemalja koje se nađu u krizi, a spremna je da učestvuje u finansiranju takvih novih agencija.
Baroso: Više prostora dati Kini
Evropljani su spremni da smanje svoje prisustvo u međunarodnim finansijskim institucijama i tako ostave više prostora za Kinu i druge ekonomije u ubrzanom razvoju, rekao je predsjednik Evropske komisije, Žoze Manuel Baroso.
“Glas Kine treba glasnije da se čuje, a u skladu s jačanjem njene ekonomije”, rekao je Baroso i dodao da su evropski lideri prihvatili svoje preveliko prisustvo u institucijama kao što je MMF.