LONDON, Poznati berzanski špekulant i milijarder Džordž Soroš prošle godine je usred globalne finansijske krize uvećao svoje bogatstvo za više od milijardu dolara, ali, ipak, nije bio najuspješniji u industriji hedž fondova.
Soroš, koji je još prije 20 mjeseci predvidio da će se opšta nelikvidnost banaka pretvoriti u globalnu ekonomsku krizu, prošle godine je zaradio 1,1 milijardu dolara, uglavnom kroz poslove svog hedž fonda “Quantum Investment”. On je jedan od nekolicine bogataša sa Wall Streeta koji su uspjeli da se snađu u kriznoj situaciji i da radeći posredstvom hedž fondova čak i zarade ogromne novčane sume. Za to vrijeme ostali svjetski bogataši su izgubili milijarde dolara imovine.
Hedž fondovi su, prema ekonomskoj teoriji, vrsta investicionih fondova koji u finansijskim transakcijama načelno imaju ulogu da smanje poslovne rizike. Obično imaju visok nivo zaduženja u odnosu na sopstvena sredstva i ne podliježu ustaljenoj zakonskoj regulativi, jer im je sjedište najčešće u takozvanim poreskim “oazama” kao što su Bahami, Lihtenštajn i Djevičanska ostrva.
Soroš se pohvalio uspješnim poslovanjem u prošloj godini, koja je, kako je naglasio, bila neka vrste “krune” u njegovoj karijeri finansijskog biznismena.
On je jedan od 25 vrhunskih menadžera hedž fondova koji su prošle godine uspješno poslovali na Wall Streetu i pritom zaradili ukupno 11,6 milijardi dolara. Na čelu liste najuspješnijih menadžera hedž fondova u 2008. nije, međutim, Soroš, koji se plasirao četiri stepenice niže, već bivši profesor matematike Džejms Simons, koji se obogatio kroz transakcije obavljene u vlastitom fondu “Renaissance Technology”. Simons je lani zaradio dvije i po milijarde dolara, trgujući hartijama od vrijednosti kompanija iz sektora kompjuterske i druge visoke tehnološke opreme. Menadžer Džon Polson, koji se pročuo po poslovima na tržištu stanogradnje, prošle godine je zauzeo drugo mjesto na listi najuspješnijih fond menadžera, sa zaradom od dvije milijarde dolara, dok je treći berzanski mešetar Džon Arnold, s poslovima pretežno u energetskom sektoru, uvećao kapital tokom 2008. za jednu i po milijardu dolara.