VAŠINGTON, Ministar finansija Srbije Lazar Krstić izjavio je da je podrška na koju su vladine mjere naišle u Svjetskoj banci, MMF-u, pa i Stejt departmentu, dokaz kredibiliteta politike vlade u Beogradu i izrazio uvjerenje da će Srbija postati pozitivna priča, kakvih u Evropi nema mnogo.
Krstić je, sumirajući za Tanjug dosadašnje rezultate učešća na redovnom godišnjem zasjedanju Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u Vašingtonu, rekao da su to bila “tri jako dobra dana za Srbiju”.
Prema njegovim riječima, jednako značajni bili su i razgovori sa visokim zvaničnicima Stejt departmenta.
“Nastavljamo razgovore sa MMF-om i to je proces koji traje, nije nešto što se lomi preko koljena. Mi sada pokušavamo da usaglasimo na tehničkom nivou sve pretpostavke”, rekao je ministar finansija.
On je istakao da je dobijena pozitivna ocjena za program Vlade Srbije, koji “nije lak, ali je odgovoran, i ima za cilj da stvari postavi na svoje mjesto”.
Prema njegovim riječima, vladine mjere se ne odnose samo na fiskalnu konsolidaciju, već su “dvije i po od šest mjera” usmjerene na stimulaciju rasta.
“Tu mislim na poboljšanje poslovnog ambijenta i povoljne kredite, kao posljedicu dobrih bilateralnih odnosa, kao što je primjer sa Abu Dabijem. Takođe, samim restrukturiranjem javnih preduzeća otvoriće se prostor za konkurentnost u nekim oblastima”, naglasio je Krstić.
Krstić je ocijenio da je za Srbiju sada glavno pitanje ekonomske predvidljivosti i srednjoročnog planiranja, za uspjeh kod stranih i domaćih investitora.
“Sad smo prvi put izašli sa slikom koja nije samo za sutra, već sa ciljem koji bi mogao da se ostvari u naredne tri do četiri godine. Vjerujem da ćemo postati pozitivna priča, kojih u Evropi nema puno i da će to biti pozitivna stvar za našu privredu”, naglasio je ministar finansija.
Tokom boravka srpske delegacije u Vašingtonu, konferenciju za novinare je održala i direktorka Svjetske banke za Zapadni Balkan Elena Goldsin, koja je rekla da je “veoma ohrabrena posvećenošću koju je Vlada Srbije pokazala u posljednjih mjesec dana ulaskom u reformu javnog sektora”.
Ona je kazala da se na Zapadnom Balkanu od sljedeće godine očekuje umjereni oporavak, i da su te prognoze slične evropskim prognozama za naredne tri godine. Tanjug