BANJALUKA, U Privrednoj komori u Banjaluci danas je prezentovan “barter sistem” poslovanja koji, kako je istaknuto, omogućava uvećanje obima prometa kod redovnog poslovanja, a nelikvidnim firmama da prodajom svojih roba i usluga, kroz multilateral, dođu do potrebnih repromaterijala i pokrenu privrednu aktivnost.
“U klasičnom platnom prometu, dužnici i povjerioci između sebe garantuju visinom osnivačkog kapitala, dok se u `barteru` nijedna transakcija ne zatvara, niti pokreće bez jasnog upravljanja rizikom, bez garancija”, rekao je novinarima u Banjaluci predlagač projekta za formiranje nacionalne platforme za “barter” poslovanje Radoje Božić.
Božić je, na prezentaciji pod nazivom “Trgovački barter i njegova primjena u našem privrednom ambijentu”, naveo da “barter” poslovanje u svijetu funkcioniše skoro cijeli vijek, da se prvi put pojavljuje 1928. godine u privredi Njemačke, a zatim i u Švajcarskoj.
Navodeći da je “barter sistem” u svijetu našao svoje mjesto i ulogu jer je dopunski oblik poslovanja privrednog društva, Božić je izrazio očekivanje da će banjalučka berza i tržište hartija od vrijednosti, kao i Vlada Republike Srpske podržati ovaj sistem, kako bi se to podiglo na ozbiljan i visok nivo.
On je naveo da Barter banka kreditira korisnike do visine zaloga, beskamatno, da “barter” ima svoju obračunsku valutu i jedinicu mjere u prometu roba i usluga svojih korisnika i dodao da bi u slučaju našeg privrednog sistema to bila Barter konvertibilna marka ili skraćeno BKM. Srna