BEOGRAD, Šta je isplativije ako nemate plac: kupovina stana, izgradnja porodične ili postavljanje montažne kuće. Najjeftinija varijanta subvencionisani kvadrati u zgradi.
Kupovina stana, izgradnja porodične ili postavljanje montažne kuće. Za svaku od ove tri varijante građani koji bi da riješe stambeno pitanje, moraju da pripreme mnogo novca. Za većinu podstanara vlasništvo nad kvadratima je trenutno san. Ipak, nadu daje državni projekat masovne stanogradnje.
Zahvaljujući subvencionisanim stambenim kreditima, pogodnostima koje je država obezbijedila investitorima i prihvatljivim cijenama kvadrata, mnogi će konačno riješiti pitanje krova nad glavom. I to je trenutno najpovoljnije rješenje za podstanare ako ne posjeduju parcelu na kojoj je dozvoljena gradnja. Ako, međutim, imaju plac onda dileme nema – montažna ili porodična kuća najjeftinija su opcija.
Izgradnja bez građevinske dozvole u Srbiji se više ne toleriše. Mora da postoji lokacijska dozvola, projekat, građevinska dozvola, po kvadratu mora da se plati naknada za uređenje građevinskog zemljišta, priključci, i na kraju upotrebna dozvola. A sve to opterećuje kvadrat i u zavisnosti od lokacije i grada te obaveze mogu da se ugrade u cijenu i do 40 odsto, a to važi za Beograd – ekstra zonu.
KUĆA
– Svi moraju biti svjesni da je u Beogradu život veoma skup i graditi porodične kuće u prvoj, drugoj ili trećoj zoni je neracionalno, to je samo privilegija za one koji imaju i te kako dubok džep – kaže Dobroslav Bojović, generalni direktor “Napreda”. – I kada se sazida kuća, troškovi koji će se plaćati u Beogradu su strahovito veliki, prije svega komunalije, a pripremaju se i izmjene poreza na imovinu. Na periferiji su naselja koja su urbanistički vrlo loše definisana. Tek kada se završi legalizacija bespravno sazidanih objekata, kada se urade neophodna planska dokumenta, može da se priča o izgradnji u tim dijelovima grada.
Porodična kuća može da se sagradi za 250 evra po kvadratu, ali može i za hiljadu, ukazuje Bojović. To jeste veliki raspon, a sve zavisi kakva je kuća, ima li podrum, jedan ili dva nivoa, kakvi se materijali ugrađuju, kakve instalacije…
Temelj, konstrukcija i krov investitora, koji zida porodičnu kuću, koštaju oko 250 evra po kvadratu. Na završne i zanatske radove odlazi oko 120 evra, koliko košta i fasada i stolarija. Naravno, i projektanti uzimaju dio “kolača”, a to je za atipične kuće oko 25, a za tipske oko 20 evra po kvadratu. Ove cijene obuhvataju ugrađivanje materijala koji su prosječnog standarda.
STAN
Za one koji nemaju svoju parcelu definitivno je najisplativija varijanta kupovina stana. Cijena kvadratnog metra na tržištu se kreće od 1.200 do 1.650 u centralnim beogradskim zonama, dok na obodima grada kvadrat može da se pazari i za oko 600 evra.
Minimalna izvođačka cijena za izgradnju stanova je od 410 do 520 evra po kvadratu bruto površine. Vrlo je bitno da kada se projektuju kvadrati u masovnoj stanogradnji odnos bruto i neto površine bude što manji. Po novim propisima, svi stambeni objekti moraju da imaju garažna mjesta, a ubuduće i “energetski pasoš“ čime se povećava efikasnost u korišćenju energije.
MONTAŽNO
Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije, smatra da je trenutno najisplativija varijanta postavljanje montažne kuće, ali samo pod uslovom da je parcela već obezbjeđena. Jer, ar placa u Beogradu u rubnim zonama koje su pokrivene generalnim urbanističkim planom ne može da se kupi za manje od 5.000 evra, a za zidanu ili montažnu kuću potrebno je minimum tri ara. Naravno, ima parcela i za 10.000 po aru, pa čak i do 70.000 evra.
– Montažne kuće zadovoljavaju standardne uslove stanovanja – ističe Rodić. – Cijena kvadrata kreće od 100 do 170 evra, ako kupac sam uvede struju, vodu, kanalizaciju i iskopa temelj. Riječ je o kući koja je ukrovljena, gdje je ugrađena stolarija, sprovedene vodovodne i elektro instralacije. Za montažne kuće visokog standarda, po sistemu ključ u ruke, za kompletno opremljene, potrebno je od 350 do 500 evra po kvadratu.
MATERIJALI
Tona cementa sada košta oko 100 evra. Giter-blok staje od 18 do 31 dinar po komadu, blok ispune 27 dinara, šuplja opeka osam, koliko koštaju i kanalice. Cijena crijepa kreće se oko 40 dinara po komadu, a žlebnjaci od 135 do 404 dinara. PVC prozor je oko 75 evra, 205 evra su ulazna vrata, 119 balkonska, a sobna oko 80 evra. Termoizolacija na spoljašnjoj fasadi staje oko 13 evra po kvadratu, za hidroizolaciju podruma treba izdvojiti oko 360 dinara za kvadratni metar, a za kupatilo i kuhinju 400 dinara. Novosti