BEOGRAD, Srpskim penzionerima u 2011. biće znatno povećane penzije, a svako povećanje ući će trajno u osnovicu penzije, kaže potpredsjednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić.
On objašnjava da se aprilsko povećanje nadograđuje na januarsko, a oktobarsko na uvećan iznos penzije od januara i aprila.
To koliki će tačno rast penzija biti, kaže Krkobabić, zavisi od toga kako se budu kretali elementi koji su zakonom utvrđeni kao činioci za usklađivanje plata u javnom sektoru i penzija.
On navodi da će se penzije usklađivati sa zaradama u javnom sektoru, što znači da je više nego izvjesno da penzionerima može biti samo bolje. “Možda to nekome smeta, ali tako je”, dodaje Krkobabić i naglašava da “samo zlonamjeran čovek ne vidi da će se penzije prvi put u Srbiji od kada postoji Fond PIO, tokom 2011. uskladiti tri puta na isti način kao i zarade u javnom sektoru”.
Tempo tog rasta, kaže on, “ne zavisi od moje volje i mojih želja. To zavisi od ekonomske snage zemlje. Koliko brzo budemo jačali privredu, povećavali izvoz, produktivnost rada, nivo zaposlenosti, tom dinamikom će povećanje standarda da osjete svi građani, pa i penzioneri”.
Krkobabić navodi da će samim tim i odnos penzija i plata ostati isti, pa nije bilo potrebe da se stavi u zakon zaštitna klauzula po kojoj prosječna penzija ne sme da pada ispod 60 odsto od prosječne plate, kako su tražili sindikati.
Na pitanje da li je tačno da bi ovaj zakon zbog nepopularnosti mogao onome ko ga predlaže odneti potencijalne glasove birača, on odgovara da “ovim, kao i drugim zakonima, ne biramo mis Srbije niti ispitujemo koliko je nešto vruće ili hladno. Bavimo se izuzetno odgovornim poslovima, a na male šale ili sitne malicioznosti, da li je nešto više ili manje popularno, na to će kompetentne odgovore dati oni na koje se taj zakon odnosi”.
Govoreći o pregovorima s MMF-om, Krkobabić kaže da su MMF i Svjetska banka stajali vrlo tvrdo na stanovištu da moraju da se izjednače godine staža i za muškarce i žene. On dodaje i da su u posljednjoj rundi pregovora obezbeđena neka poboljšanja – jedno vezano za procenat najniže penzije koja ne smije pasti ispod 27 odsto od prosječne plate, a drugo se odnosi na odlaganje pomieranja staža za odlazak žena u penziju za dvije godine.
Krkobabić kaže da je ovo najbolji zakon koji je Srbija mogla da dobije u odnosu na okruženje i dodaje da je to ocjena i domaćih i inostranih eksperata. “Ako ste, makar i površno, pratili promene u penzionim sistemima zemalja u okruženju i zemljama EU, mogli ste lako da uočite razlike između naših i rešenja koja se danas uvode u drugim zemljama Evrope. I to po pravilu uvek i bez izuzetaka u korist građana Srbije”, navodi on.
Mene ništa ne može da uplaši
Na konstataciju da djeluje da samo njega nisu uplašile prijetnje sindikata da će krenuti u rušenje Vlade ako se ne promjeni zakon, Krkobabić odgovara da njega “ništa ne može da uplaši. Kao koalicija smo 2008. godine stvoreni sa idejom – Srbija u Evropi”. “Ako neko misli da može da ide u Evropu sa rukama u džepu ili ‘grlom u jagode’, to ne može. Evropska komisija je državi ukazala na slabe tačke i neki će morati u svojim oblastima da polažu ‘popravni ispit'”, dodaje on. Politika