KUALA LUMPUR, Agresivni podsticaji potrošnje koje su poduzele najveće svjetske privrede pomogli su da svijet izbjegne drugu veliku depresiju, ali će za potpuni privredni oporavak biti potrebno još dvije ili više godina, smatra ugledni ekonomista i nobelovac Pol Krugman.
On kaže da je najgora globalna kriza završena, te da privredni rast i izvoz pokazuju znakove stabilizacije.
Ipak, oporavak će vjerovatno biti “razočaravajući”, jer državna potrošnja nije održiva u dugom roku, a i stope nezaposlenosti i dalje rastu, izjavio je Krugman na dvodnevnoj konferenciji o svjetskim tržištima kapitala u Kuala Lumpuru.
Krugman je uvjeren da neće biti oporavka “u stilu Feniksa”, poput onog koji je nastupio nakon azijske finansijske krize u razdoblju od 1997. i 1998. godine. Tada su privrede dramatično porasle zahvaljujući snažnom oporavku izvoza.
Azija će najvjerovatnije ostvariti brži oporavak, zatim SAD i Evropa, i to djelimično usljed oporavka izvoza industrijskih proizvođača, smatra ovaj ugledni ekonomista.
Krugman smatra da je potrebno restrukturisati globalni finansijski sistem i nametnuti strožu regulativu da bi se izbjeglo ponavljanje ekonomske krize, ali izražava zabrinutost da reformski zamah popušta.
“Mi još nemamo političku volju da se to učini. Mislim da će bistri ljudi i dalje moći puno da zarade iz finansijskog sistema u idućih nekoliko godina”, upozorava Krugman