BANJALUKA, Sektor drvne industrije veoma je značajan za privredu i ekonomiju Srpske i BiH, jer posluje sa profitom, te ima dva i po puta veći izvoz od uvoza.
Ovo je izjavio sekretar Udruženja prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik.
– Nekoliko godina ranije u izvozu drvne industrije dominirali su poluproizvodi, kao što je rezana građa, tako da je namještaj u godinama poslije rata u ukupnom izvozu drvne industrije BiH učestvovao sa svega 14 procenata. Sada je to čak 50 odsto. Sektor drvne industrije kod nas ima uslove da još bolje posluje i borimo se da dostignemo nivo koji smo imali prije 20 godina kada je namještaj činio 60 odsto izvoza drvne industrije BiH – kazao je Šinik.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, ova grana privrede jedina posluje sa suficitom i u prošloj godini je ostvarila izvoz od 800 miliona maraka, dok je uvoz iznosio 300 miliona maraka.
Šinik je istakao da BiH namještaj najviše izvozi u okruženje, odnosno u bivše jugoslovenske republike, ali rezultati su dobri i kada su u pitanju zapadnoevropske zemlje, a prije svih Italija.
– Ukupna vrijednost izvoza drvne industrije BiH u 2007. godini bila je oko 620 miliona maraka, od čega izvoz namještaja čini oko 340 miliona maraka. Vrijednost uvoza drvne industrije u BiH bila je oko 245 miliona maraka, od čega je na uvoz namještaja utrošeno 128 miliona – rekao je Šinik i dodao da najviše uvozimo iz Poljske i Češke.
Istakao je da dio industrije namještaja zavisi od uvoza iverastih i medijapan ploča, te drugih repromaterijala, koji se kod nas ne proizvode, a to uglavnom uvoze fabrike koje prave američke plakare.
– Kupcima su pri izboru namještaja još uvijek podjednako bitni i cijena i kvalitet. Proizvodnja namještaja kod nas ima dugu tradiciju, tako da imamo renomiranih proizvođača, čiji je namještaj prepoznatljiv po kvalitetu. Jedan od pokazatelja kvaliteta je i masivnost, odnosno učešće drveta u sastavu proizvoda – rekao je Šinik.
Šinik je istakao da je problem drvne industrije u RS i BiH što nema organizacija koje se bave kontrolom kvaliteta uvezenog namještaja i atestiranjem i sertificiranjem domaćih proizvoda.
– S obzirom na to, svašta može da uđe na tržište, pa se često ono što piše na deklaraciji uvezenog proizvoda ne slaže sa stvarnim kvalitetom. To se najčešće dešava sa robom koja je dobro upakovana i dizajnirana. Na primjer, prodaje se kao italijanski namještaj, a proizvodi se u nekoj azijskoj zemlji i sumnjivog je kvaliteta – kaže Šinik.
Saloni
U nekoliko salona namještaja u Banjoj Luci, trgovci kažu da je potražnja od početka ove godine smanjena. U “Novoj formi” ističu da je ekonomska kriza učinila svoje i da je prodaja opala za oko 20 odsto, iako je bilo mnogo akcija i sniženih cijena. U salonu namještaja “Dalas” kažu da je prodaja opala i da većina kupaca gleda cijenu. Glas Srpske