BANJALUKA, Ekonomska kriza najviše pogađa žene, jer je teret domaćinstava uvijek na njima, a prve ostaju bez posla, ocijenila je ekonomista Svetlana Cenić.
Ona je dodala da ekonomska kriza, prije svega, pogađa tekstilnu i drvna industrija, u kojima je najviše zaposlene ženske radne snage.
“Trgovački lanci sada već smanjuju radnu snagu, gdje su opet prve `na udaru` žene. Takođe, najviše su ugrožene trudnice i žene koje planiraju rađati, jer u stanju ekonomske krize poslodavac ih sigurno neće primiti na posao”, rekla je Cenićeva.
Prema njenim riječima, od ukupnog broja nepismenih stanovnika u BiH, najviše je žena, jer je, kako kaže, lakše zabraniti ženskom djetetu da se školuje, dok se muško dijete doživljava “kao vrijedna imovina”, onaj koji zarađuje novac.
Predsjednik Udruženja “Udružene žene” iz Banjaluke Nada Golubović smatra da je sistem zapošljavanja u BiH loše osmišljen, tako da nema samozapošljavanja žena.
“Žene moraju biti svjesne da svojim radom u kući učestvuju u bruto društvenom dohotku i da moraju da traže dio sredstava koja se porezima plaćaju državi za finansiranje projekata zahvaljujući kojim bi mogle da se zaposle”, rekla je Golubovićeva.
Direktor Helsinškog parlamenta građana Lidija Živanović rekla je da su u socijalnim i kriznim situacijima žene najviše pogođene, dobijaju otkaze, potpisuju posebne ugovore prilikom zapošljavanja i ne refundira im se novac za porodiljsko bolovanje.
“U situaciji kada je svijet i BiH zahvatila ekonomska kriza, posljedice po ženu samo mogu biti još teže i veće”, naglasila je Živanovićeva.
U Banjaluci je sinoć u okviru 13. godišnjice projekta “Žene danas” odražana Javna tribina “Žene, siromaštvo i svjetska ekonomska kriza”, a organizatori su bili nevladine organizacije “Udružene žene” iz Banjaluke i Helsinški parlament građana.