ATINA, Ekonomska kriza u Grčkoj već ugrožava turizam, turisti ne mogu da posjete muzeje niti da obiđu spomenike, a često ne mogu ni da krenu na fakultativne izlete zbog štrajkova.
Grčki ministar kulture i turizma Pavlos Jerulanos izjavio je nedavno da vlada čini sve da bi zaštitila grčko istorijsko nasljeđe.
Ministarstvo je od počekta ekonomske krize moralo da otpusti oko 2.000 ljudi, od kojih je većina radila na određeno vrijeme, zbog čega su naročito manji muzeji morali da skrate radno vrijeme.
“Budžet nam je od 2009. godine smanjen za 35 odsto zbog čega smo primorani da radimo više za manje i utvrdimo nove prioritete”, izjavio je Jerulanos za Rojters.
Prema njegovim riječima, još se očekuje rast u turističkom sektoru od 10 odsto u odnosu na 2010. godinu. Očekivanom rastu doprinosi nemirna situacija u arapskim zemljama, jer su pojedini turisti zamijenili destinacije poput Egipta i Tunisa grčkim destinacijama, a situaciju popravljaju i turisti iz Azije, Rusije i Izraela.
Iako je pokušala da snizi cijene, Grčka je i dalje skuplja destinacija od Turske, a česti protesti nimalo ne doprinose turizmu, koji, s obzirom da donosi 18 odsto ukupnog društvenog bruto proizvoda, sebi ne smije da dozvoli negativan publicitet.
Nacionalni arheološki muzej, jedna od glavnih atrakcija u Atini, morao je da radi sa samo 30 odsto osoblja tokom ljetnih mjeseci, izjavio je šef sindikata radnika obezbjeđenja Janis Mavrikopulos.
“Turisti su platili da posjete sve muzeje, a samo trećina je bila otvorena”, dodao je on.
Problem je djelimično riješen tako što je vlada prebacila 30 bivših radnika sa željeznice da rade privremeno na obezbjeđivanju kulturnih lokaliteta.
Direktorka grčkog arheološkog saveza Despina Kucoumba kaže da je veoma zabrinuta zbog bezbjednosti arheoloških lokaliteta.
“Svakih šest mjeseci Ministarstvo kulture najavljuje fanfarama da je osujetilo zavjeru krijumčarenja drevnih artefakata iz naše zemlje”, izjavila je ona.
“Mi, međutim, znamo da na svako prijavljeno hapšenje postoji 20 onih koji se izvuku, jer nemamo dovoljno ljudi na obezbjeđenju, policajaca i zvaničnika u lukama”, dodala je Kucoumba.
S obzirom da su sredstva namijenjena istraživanjima smanjena na minimum, pojedini grčki arheolozi odlaze u inostranstvo da bi pronašli posao, a onima koji su još u Grčkoj plate su smanjene za 30 odsto i više od početka ekonomske krize. Tanjug