BON, U Njemačkoj broj mjesta sa skraćenim radnim vremenom narastao na više od milion. – Naučnici smatraju da bi dugoročno to moglo da ima negativne posljedice za privredu zemlje.
Njemačka trenutno ima 3,5 miliona nezaposlenih. Taj broj sigurno bi zbog posljedica svjetske privredne krize bio i veći, da njemački preduzetnici potencijalne otkaze nisu zamjenili uvođenjem skraćenog radnog vremena.
Troškove plata za radnike djelom snose preduzetnici, a djelom državna agencija za zapošljavanje. Privredni stručnjaci upozoravaju, međutim, da ovaj metod, dugoročno gledano, i nije najbolje rešenje.
I pored 3,5 miliona nezaposlenih, njemačke agencije za zapošljavanje skoro da su prazne. Da bi izbjegle gužvu, gurkanja i nepregledne redove pred vratima agencija, odgovorni su uveli sistem dodjele termina za savjetovanje i posredovanje.
Međutim, gdje nema posla, nema ni posredovanja. Da je broj otvorenih radnih mjesta u cijeloj zemlji svakim danom sve manji, potvrđuje mnogo njih.
Radnici, uglavnom navode da su morali da budu otpušteni da bi preduzeće opstalo, da šalju bezbroj molbi za posao, a dobiju tek nekoliko negativnih odgovora, kao i da krizu već dobro osećaju po svom praznom novčaniku.
I pored finansijske krize koja nije zaobišla nijedno preduzeće, mnogi šefovi nerado daju otkaze radnicima. Vlada strah da nakon krize neće naći kvalitetnu radnu snagu.
Radnike zadržavaju tako što im nude skraćeno radno vrijeme, a upravo je to i pravi barometar za mjerenje krize.
Broj mjesta sa skraćenim radnim vremenom je od ljeta prošle godine sa 29.000, ovog proleća porastao na više od jednog miliona.
“Mi animiramo ljude da ovaj period kada kraće rade koriste za usavršavanje. Ovu krizu mogu da iskoriste za dalju kvalifikaciju, a istovremeno da zadrže i svoje radno mjesto,” izjavio je za njemački državni radio “Dojče vele”, šef Agencije za zapošljavanje u Berlinu Senke Fok.
Skraćeno radno vrijeme je metod kojim preduzetnici mogu da premoste dvije godine. Naučnici smatraju da bi produženje ovog roka moglo da ima negativne posljedice za privredu zemlje.
Profesor Klaus Cimerman sa Njemačkog privrednog instituta upozorava da skraćeno radno vrijeme čini zemlju manje sposobnom i konkurentnom na međunarodnom tržištu.
Tokom ovog perioda, radnici dio zarađene plate dobijaju od firme, dok im razliku isplaćuju agencije za zapošljavanje.
Iako agencije u svojim budžetima već sada imaju milionske deficite, država pod motom stare poslovice “Cilj opravdava sredstvo”, na ovaj način želi da broj nezaposlenih tokom krize zadrži ispod pet miliona.