BANJALUKA, Finansijska kriza u “Agrokoru” prvenstveno je problem Hrvatske, ali i zemalja regiona, jer dio ovog koncerna posluje i u BiH i zapošljava veliki broj radnika, kažu u Privrednoj komori Republike Srpske.
Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević rekao je Srni da je i jedan broj ovdašnjih dobavljača vezan za “Agrokor” i da su njihova potraživanja velika.
“Situacija u ovom koncernu se usložnjava i sve to ukazuje na jednu vrstu neizvjesnosti”, rekao je Blagojević.
On je naveo da je “Agrokor” trenutno u složenom procesu restrukturisanja i da je činjenica da je riječ o privatnom kapitalu, ali da u to treba da se uključe svi faktori kako bi se našlo najbolje rješenje za sve koji su u ovom procesu, od dobavljača do samih radnika.
Mediji u FBiH navode da je na Međunarodnom sajmu privrede koji je juče otvoren u Mostaru, bilo riječi i o krizi u “Agrokoru”, koji zapošljava radnike i u BiH i Srbiji.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da je razgovarao sa hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem o krizi u ovom koncernu. Ivanić je dodao da se nada da će dobavljači iz BiH biti tretirani kao i dobavljači u Hrvatskoj.
U međuvremenu, tvrde mediji, radnicima zaposlenim u “Konzumu” u BiH se ne produžavaju ugovori za posao, a zabrinuti su i dobavljači.
Hrvatska Finansijska agencija potvrdila je danas da je blokiran račun kompanije “Frank”, jednog od najvećih dobavljača koncerna “Agrokor”.
Poreska uprava Hrvatske blokirala je u petak, 31. marta, račune koncerna “Agrokor”, te kompanija “Ledo”, “Tisak”, PIK “Vrbovec” i “Belje”.
“Agrokor” ima problem sa likvidnošću zbog nagomilanih dugova u iznosu od šest milijardi evra, od kojih najveći dio dospijeva na naplatu 2020. godine. Ovaj koncern svu dobit već troši samo na otplatu kamata.
Ulogu lidera u traženju rješenja preuzela je Sberbanka, koja drži više od polovine duga “Agrokora”. Ruska VTB banka je, uz Sberbanku, jedan od najvećih povjerilaca “Agrokora”. Srna