BANJALUKA, Iako ima brojne pogodnosti za strane investitore, interesovanje za ulaganje u RS ove godine je u padu, prije svega, zbog krize, ali i zato što se radi o malom tržištu i neriješenim problemima na regionalnom nivou.
Rekao je to direktor Ekonomskog instituta RS Duško Jakšić. On je dodao da problemi na regionalnom nivou koče povećanje stranih investicija i kod svih država u okruženju.
– Sama RS kao tržište i kao destinacija za investicije može biti atraktivna samo ako bi se cijeli region povezao. Smatram da je to prva prepreka za investitore, jer postoje brojna neslaganja država u okruženju, a samo jedan primjer za to je CEFTA sporazum, odnosno njegovo nepoštovanje od strane svih njegovih potpisnica – istakao Jakšić.
On kaže da je važna pogodnost za strane investitore u RS porez na dobit, koji je jedan od najnižih u Evropi, kao i relativno kratko vrijeme za otvaranje preduzeća.
Predsjednik Sekcije za makroekonomiju u Udruženju ekonomista RS “SWOT” Stevo Pucar ističe da će većina investitora poslije krize nastojati da smanji svoje troškove i da bi zbog toga trebalo privlačiti upravo te investitore, odnosno omogućiti poslovne zone gdje će imati jeftin ili besplatan prostor, gdje će moći da dođu do jeftine radne snage.
– S druge strane, treba se posvetiti sektorima u kojima mi imamo specifične prednosti, a to su, prije svega, vode, energetski sektor, prehrambena i drvoprerađivačka industrija – rekao je Pucar.
Sa porezom na dobit od deset odsto Republika Srpska se nalazi ispred Hrvatske, u kojoj on iznosi 20 odsto, Albanije u kojoj je takođe 20 odsto, Rumunije koja ima porez 16 odsto, Bugarske u kojoj je porez 15 odsto, dok Srbija i Makedonija takođe imaju stopu od deset odsto.
– U posljednje vrijeme radilo se i na pojednostavljivanju procedura za osnivanje preduzeća, ali za investitore je jako bitna politička stabilnost BiH kao države i rejting sredine u koju se ulaže. S druge strane, smatram da za kapitalne investicije propisi nisu najbitniji, jer se u njima uvijek može naći neki nedostatak, objektivan ili subjektivan – kazao je Jakšić.
Najveći priliv investicija u prvih šest mjeseci u BiH stigao je iz Austrije, i to 36,6 miliona evra, zatim Slovenije 25,9 miliona, Hrvatske 13,7 miliona, Rusije 12,8 miliona i Njemačke 8,6 miliona evra.
Ulaganja
Prema podacima Agencije za unapređenje stranih investicija BiH, u proteklih 15 godina u BiH najviše su investirale Austrija, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Švajcarska i Njemačka. Od sektora, najviše je uloženo u proizvodni sektor, bankarstvo, telekomunikacije i trgovinu. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
aaaaaaaaaa
dusko jaksic i stevo pucar