BEOGRAD, Grčka je i dalje najomiljenija destinacija za ljetovanje. Najveći broj građana Srbije će baš tamo otići na more, nešto manje u Egipat i Tursku.
I pored toga što se ovog ljeta može putovati bez viza, ekonomska situacija opredijelila je većinu da druge obale Mediterana posjete kada dođu neka bolja vremena.
Oni koji se u zadnji čas odluče da idu negdje na more obično izaberu Crnu Goru, dok je broj onih koji se poslije toliko godina vraćaju hrvatskom Jadranu i dalje skroman.
Građani koji su riješili da se ove godine i pored krize okupaju u moru nemaju mnogo dileme gdje će ići na ljetovanje. Grčka je i dalje destinacija broj jedan.
Domaće agencije spremile su ponude za svačiji džep, od najjeftnijih apratmana na Halkidikiju do luksuznih hotela na ostrvima. Prodaja aranžmana za sada ide dobro.
“Već u junu mjesecu možemo reći da je prodaja aranžmana za jedno 20 odsto bolja nego prošle godine u ovo doba, mada naravno sezona je tek pred nama I tek u septembru oktobru ćemo moći da damo konača sud. Za sada je nivo cijena aranžmana sličan kao i prošle godine”, kaže Milica Žarković iz agencije Kontiki.
“Ako uzemo u obzir prošlu godinu, nije došlo do nikakvih promjena u smislu opadanja broja putnika niti bilo šta slično. I ove godine kao i prošle definitivno najtraženija destinacija je Grčka, kako kontinentalni tako i ostrvski dio, a za njima slijede Tunis, Turska I Egipat, mada primećujemo da od ukidanja viza sve veće interesovanje vlada za Španiju I Italiju”, kaže Maja Vukić iz agencije “Džoli travel”.
Razlog za dobru prodaju pa i veći broj aranžmana koji je već otišao, agencije vide u ranim rezervacijama i „first minit“ ponudama na kojima se može fino uštedjeti.
Ali, ne prodaju se samo jeftini nego i aranžmani za dublji džep. Tako će na Bali, u Meksiko ili na luksuzno krstarenje i ove godine otići jedan broj turista iz Srbije.
“Interkontinentalna putovanja su najekskluzivnija i takođe tu primjećujemo znatno, znatno veće interesovanje nego prošle godine, mada tu treba biti obazriv s obzirom na činjenicu da su to aranžmani koji imaju mnogo manji broj putnika nego što su ove masovne destinacije za Tunis, Egipat, Tursku i Grčku. Ti aranžmani imaju veliko interesovanje putnika ali se ipak radi o manjim grupama”, kažu u Kontikiju.
“Ne možemo reći da su ti najskuplji aranžmani bukvalno rasporadati mada za te aranžmane klijentela uvek postoji, I tu su uvijek ti neki najskuplji hoteli u Turskoj na primjer koji se među prvima i najbrže prodaju”, dodaju u agenciji „Džoli travel“.
Tako su uprkos ekonomskoj krizi planuli najskuplji aranžamni poput kružnih tura po Dalekom Istoku od Koreje preko Japana i Hongkonga do Filipina. Ona košta 2.650 evra po osobi, a po velikom interesovanju i broju putnika prati je „meksičkih tura“ koja po osobi košta 2.490 evra.
Ipak i dalje najveći broj građana na odmor neće ići nigdje, već će spas od ljetnje žege potražiti u kući uz klimu i ventilator ili u nekoj debeloj hladovini. B92