BEOGRAD, Mlijeka i dalje nema dovoljno u prodavnicama u Srbiji, a kako predviđaju stručnjaci, situacija se neće popraviti u skorije vrijeme.
Uvoz mlijeka jeste kratkoročno rješenje za građane, ali on će dodatno smanjiti domaću proizvodnju koja je već ispod potreba stanovništva.
U gotovo svim većim trgovinskim lancima u Srbiji kažu da i dalje ne dobijaju dovoljne količine mlijeka, ali da se nekako snalaze kako bi zadovoljili potrebe potrošača.
„Snabdjevenost mlijekom u posljednje vrijeme jeste malo poboljšana, i to kada je u pitanju kratkotrajno mlijeko. Međutim, dugotrajno mlijeko i dalje dobijamo u manjim količinama od onih koje su nam potrebne“, kaže PR „Delta maksija” Vesna Žabić.
Ekonomista Zoran Popov smatra da će se situacija sa mlijekom stabilizovati najranije za tri godine.
„Ne vjerujem da će snabdjevenost mlijekom uskoro biti bolja, a sve je krenulo naopako otkako je država ukinula subvencije malim proizvođačima. Tada je Salford prestao da otkupljuje mlijeko od njih, pa su oni poklali stoku. Sada, kada bi Salford ponovo kupovao mlijeko od njih, oni više nemaju krava“, objašnjava on.
Popov dodaje da „ako bi država sada i uvela neke veće subvencije ne bi vrijedilo, jer seljaci više nemaju dovoljno krava. Da bi se broj muzara podigao treba da prođe najmanje tri godine, a u međuvremenu ćemo imati konstantne nestašice mlijeka“.
I ekonomista Mlađen Kovačević ističe da je snabdjevenost mlijekom na tržištu generalno jako loša.
„Nije ni čudo da imamo problem sa mlijekom. Selo je u ogromnoj krizi u šta sam se i lično uvjerio prije par dana kada sam bio u Subotici. Ostao sam zapanjen kada sam video kako žive poljoprivredni proizvođači. Ljudi sve manje imaju sredstava za proizvodnju, a u poljoprivredu se sve manje ulaže. Nema odgovarajućih stimulacija, pogotovo za mljekare. Situacija na tržištu mlijeka kod nas postaje ozbiljan problem“, ističe Kovačević.
On smatra da će ovakvo stanje potrajati i da se ne vidi nikakvo poboljšanje. „Ne vidim nikakvo rješenje da se tržište mlijeka u skorije vrijeme stabilizuje. Država može nekim količinama iz uvoza da interveniše, ali to će samo na kratak period podmiriti potrebe stanovništva, dok će još više destimulisati naše proizvođače“, kaže Kovačević.
Kovačević naglašava da „bez jako velike stimulacije proizvođača i povećanja stočnog fonda nema šanse da bude bolje. Mora se stalno imati u vidu dugoročni interes ovog društva i države, a ne samo kratkoročno reagovati, što država konstantno radi“. Press