BEČ, Kriza ruske rublje već ima i negativan uticaj po austrijsku privredu, tvrdi bečki dnevnik “Kurir”.
Pošto je vrijednost rublje opala odmor u inostranstvu je postao za Ruse duplo skuplji, što posebno pogađa austrijski turizam, koji zimi rado dočekuje ruske goste, koji su važili za turiste koji najviše troše.
“Posebno ovi gosti troše relativno puno novca na šampanjac i skupa vina”, objašnjava bečki ugostitelj Jozef Bicinger.
Takođe i u planinama se brinu za zimsku sezonu.
“Do sada su turisti sa istoka popunjavali rupe u januaru, ali sada imamo upola manje rezervacija”, ističe Andreas Štajbl iz turističkog saveza Pacnaun-Išgl u Tirolu.
Isto tako pad vrijednosti rublje zabrinjava austrijske velike banke poput Rajfajzenbank internacional (RBI) i Ban Austriju.
Vrijednost dionica RBI pala je na najnižu vrijednost od izlaska na berzu 2005.godine, prije svega jer je prošle godine još dvije trećine dobiti dolazilo od kćerki banki u Rusiji.
Bank Austrija ostvarivala je jednu četvrtinu dobiti u Rusiji.
Uz to obe banke su u Rusiji dale kredite u visini od oko deset milijardi evra, od čega 40 odsto u evrima i drugim valutama, te je sada skočila rata klijentima pa se postavlja pitanje do kada će moći da vraćaju kredite.
Kriza u Rusiji odrazila se i na druge sektore austrijske privrede, te su neke firme morale uvesti skraćeno radno vrijeme, prenose agencije.
Tako je kompanija MAN, zbog gubitka velike porudžbine kamiona, oko 2.000 zaposlenih u Beču uvelo skraćeno radno vrijeme.
Ukupno je 1.200 austrijskih firmi aktivno u Rusiji.
Ministar finansija Hans Jerg Šeling, međutim, opravdava sankcije protiv Rusije, ocjenjujući da su one “politički ispravne”.
U jednom intervjuu on je kazao da će kriza rublje pogoditi austrijsku privredu, posebno turizam, ali da je, nakon dugih pregovora sa Evropskom komisijom, pošlo za rukom da se u posljednjoj mjeri sankcija tema finansiranja od strane banaka izuzme.
Austrija je dugo godina računala na tržišta kao što su Rusija i Bjelorusija, i prema ministru, sada će morati da idu na druga tržišta.