VAŠINGTON, Većina Amerikanaca koji ulažu u penzione fondove sada imaju veće dugove od sume koju su uložili za buduću penziju i to je ozbiljna prijetnja za stabilnost nacionalnog penzionog sistema, piše Vašington post.
List tvrdi da tri od pet zaposlenih Amerikanaca, koji ulažu svoja sredstva u neki penzioni fond, imaju veće dugove po osnovu uzetih hipotekarnih kredita, zaduženosti na kreditnim karticama i usljed otplate drugih zajmova, u odnosu na uloženi novac za buduću penziju.
Taj disbalans raste uprkos svim dosadašnjim nastojanjima vlasti koja pokušava da zaposlenim ljudima, koji učestvuje u dobrovoljnim penzionim programima, raznim poreskim olakšicama i na sve druge moguće načine olakša veća ulaganja u njihove penzione fondove.
Izdvajanja za penziju u SAD iznose, inače, približno 11 odsto od zarade, a od te sume oko pet procenata odlazi na vlastite penzione račune građana, a 6,2 odsto se u ulaže u Fond socijalne sigurnosti.
Osim tradicionalnog, državnog, socijalnog osiguranja, u SAD još od 1875. godine postoje i privatni penzioni fondovi finansirani od zaposlenih i poslodavaca.
Zahvaljujući prvenstveno razvijenim privatnim penzionim fondovima od 1992. do 2012. godine Amerikanci su uštedjeli 2,5 biliona dolara.
Uprkos činjenici da se u penzione fondove slivaju ogromne sume novca, stručnjaci ipak vjeruju da SAD neće uspjeti da izbjegnu penzionu krizu.
Vašington post navodi da će se, zbog očekivane penzione krize, nivo životnog standarda američkih penzionera u budućnosti smanjivati, dok su ranije, odlazeći u penziju, oni mogli računati na bolji standard. Tanjug