BEOGRAD, Ekonomska kriza utiče na sve privatizovane firme u Srbiji i to predstavlja veliki problem vlasnicima u ispunjavanju ugovornih obaveza, kaže Vladislav Cvetković.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za privatizaciju naveo je da “Agencija pokazuje određeni stepen tolerancije u smislu nešto dužih rokova za ispunjenje pojedinih obaveza kupaca onda kada je evidentno da kupac ispunjava ostale obaveze iz kupoprodajnog ugovora”.
“Ipak suština se ne mjenja – ugovorne obaveze se moraju poštovati”, rekao je Cvetković.
On je, povodom sve učestalijih štrajkova radnika u privatizovanim firmama, podsjetio da Agencija nakon privatizacije vrši kontrolu ispunjenja ugovornih obaveza, i da je, ukoliko je preduzeće prodato na javnoj aukciji, period kontrole dvije godine nakon prodaje, a da je, ukoliko je preduzeće prodato javnim tenderom, period kontrole je pet godina.
“Moguće je ugovorom definisati i duže rokove, ali se to radi samo u specifičnim slučajevima”, kazao je Cvetković, i dodao da se tokom nadzora kontrolišu kontinuitet djelatnosti, investicioni program, socijalni program, plaćanje rata, raspolaganje imovinom.
“Ako tokom redovnih i vanrednih kontrola uočimo određene nepravilnosti, dužni smo da u skladu sa zakonom odobrimo jedan ili više naknadnih rokova da kupac ispuni obaveze. Ako ni nakon opomene i ostavljenih naknadnih rokova kupac ne ispuni ugovorom preuzete obaveze, agencija raskida ugovor, kapital preduzeća postaje akcijski i prenosi se Akcijskom fondu”, objasnio je Cvetković.
On je naglasio da je agencija do sada raskinula skoro 450 kupoprodajnih ugovora, što svedoči o tome da se kontrola sprovodi zaista temeljno i da se nikom “ne gleda kroz prste”.
Nakon isteka kontrolnog perioda, prestaje nadležnost Agencije za privatizaciju, a ukoliko tada dođe do odredjenih nepravilnosti u radu nadležni su Ministarstvo za rad i socijalnu politiku, Inspekcija rada i MUP, u zavisnosti od konkretnog slučaja, objasnio je Cvetković.