BEOGRAD, Kriza neće uticati na tržište komunikacija u Srbiji, kaže direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije Milan Janković.
On dodaje da ne vidi razloga da se to desi pogotovo jer je ukinuta taksa od 10 na mobilnu telefoniju.
Prema njegovim riječima, prihodi tržišta telekomunikacija u 2011. kretaće se oko pet odsto bruto domaćeg proizvoda, što je prošle godine bilo 1,5 milijardi evra.
On je kazao da Ratel od 2012. godine očekuje veću konkurenciju na tržištu elektronskih komunikacija i da cijene paketa usluga budu niže.
Janković je kazao i da u 2012. godini očekuje nove operatere fiksne telefonije u Srbiji zahvaljujući liberalizaciji tržišta.
U Srbiji, kako je naveo, trenutno posluje oko 80 kablovskih operatera, 192 internet provajdera, četiri operatera koji pružaju usluge u fiksnoj telefoniji i tri u mobilnoj.
“Kada se govori o kablovskoj televiziji, tu faktički postoje četiri veća operatera, od kojih jedan ima udio veći od 50 procenata”, kazao je Janković, ističući da kod tih operatera praktično ne postoji konkurencija jer su geografski raspoređeni.
On je rekao i da je vrijednost korpe telekomunikacionih usluga u Srbiji od 20 do 40 evra mjesečno, ističući da to predstavlja ograničavajući faktor za razvoj u situaciji kada je mjesečni prihod stanovnika Srbije oko 350 evra.
“Morao bi prije svega da se poveća BDP, da građani imaju veće zarade i da onda mogu da odvoje za širokopojasne servise. Širokopojasne komunikacije su budućnost razvoja svih zemalja i to je nesto što može da nam pomogne za rast BDP i otvaranju novih radnih mjesta”, istakao je Janković.
Janković je kazao da za sada ne postoji plan o odlaganju uvođenja prenosivosti brojeva u fiksnoj telefoniji, određen za 1. decembar 2012. godine, ali da će tokom sljedeće godine biti razmotreno da li će to biti potrebno. Beta