BEOGRAD, Pojedina preduzeća u Srbiji nisu spajala novogodišnje i božićne praznike, a pauzu između njih iskoristila su za svođenje bilansa, popise i neophodne remonte.
Predstavnici preduzeća slažu se i da će u 2011. godini biti puno izazova za privredu Srbije, ali da ‘neće biti zime’ za one koji su vrijedni i radni, znaju dobro da planiraju i organizuju svoj posao.
Komercijalni direktor Rubina iz Kruševca Dejan Smiljković izjavio je da je to preduzeće radilo 4. 5. i 6. januara, i da nije radilo samo na Božić 7. januara.
Iako na prvi pogled ne izgleda tako, Srbija je u poređenju sa nekim zemljama u svijetu po broju zvanično neradnih dana, na samom začelju. Dok je u Srbiji osam dana u godini neradno, Belgija i Hrvatska su rekorderi sa 15 prazničnih dana. Za njima sljede Argentina, Austrija, Kanada i Grčka u kojima se praznuje 13 dana. Slovenci i Britanci, prema zvaničnom kalendaru svetkovina, praznuju 12 dana u godini, dok Mađari, Danci i Francuzi, zbog državnih praznika, ne idu na posao deset radnih dana u toku godine. Za Božić u Americi odvojen je samo jedan praznični dan, dok se za tradicionalni “Dan zahvalnosti” ne radi dva dana.
“Svi dijelovi proizvodnje koji su nužno morali da rade su radili. Nisu radile punionice, ali je radila proizvodnja, održavanje, remont, radili smo popise, otpremali smo robu…”, kazao je Smiljković.
On je naveo da to preduzeće dobro posluje i da se takav trend očekuje i u ovoj godini. “Mogu da kažem, u ime Rubina, da on sve svoje obaveze izmiruje na vrijeme i izuzetno smo likvidni i uspjšni”, rekao je Smiljković.
Smiljković kaže da Rubin neće imati takvih teškoća u poslovanju, ali se slaže da će ova godina biti teška za prozvodne firme koje namjeravju da izvezu, a imaju problem sa otplatom već uzetih kredita.
“Banke kao da žive u nekom izolovanom svijetu koji se zove njihov profit i njihova kamata, a uopšte nisu solidarne sa ovom privredom koja grca i koja je pod velikim uticajem konkurencije – koja se zove uvozna roba”, naglasio je Smiljković i dodao da bi dobro došla podrška države onim preduzećima koja u otežanim uslovima pokušavaju da posluju i zaposle nove radnike.
Vlasnik kompanije za prozvodnju zdrave hrane Fudlend Vaso Lekić naglasio je da je ta firma ‘punom parom’ radila i proizvodila i da nije spajala novogodišnje i božićne praznike, osim što je na Badnji dan radila skraćeno.
Lekić je naveo da će u 2011. godini za srpske firme biti izazov da unaprijede svoju proizvodnju i izbore se sa dugovanjima i ocijenio da nema odmora, već da je potrebno da firme angažuju sve svoje proizvodne kapacitete.
On je kazao da će podržati sve propise koje država najavljuje da će doneti, a u pravcu relaksiranja privrede i povećanja njene likvidnosti.
“Reprogramiranje komercijalnih kredita bi bilo jako pozitivno za sve nas. Uz pregovaračku poziciju Privredne komore Srbije, vjerujem da bi ti krediti bili privrednicima dostupniji. Jer, banke obično traže tvrde garancije, onda su to veoma teški uslovi kada ide dalje reprogramiranje tih kredita”, kazao je Lekić.
I druge firme, poput Komtrejda i MK Grupe, nisu spajale novogodišnje i božićne praznike, a radni dani između praznika iskorišćeni su za završavanje zaostalih poslova sa kraja 2010.
Zakon o državnim i drugim praznicima u Srbiji propisuje da se ne radi za vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika – 1, 2. i 7. januara, ukupno tri neradna dana. Većina državnih institucija spojila je praznike, a neka javna preduzeća na Badnji dan radila su po skraćenom radnom vremenu. Tanjug