BANJALUKA, Ekonomska kriza uticala je i na igre na sreću, pa se tako sve manje stanovnika Srpske odlučuje da uplati loto listić ili tiket u kladionici, a novac iz svog skromnog budžeta mnoga domaćinstva troše samo na osnovne životne namirnice.
Kladioničari u Srpskoj upozoravaju da su pune sportske kladionice kod nas samo varka, jer su igrači koji su ranije uplaćivali 15 ili 20 maraka, sada spremni da po tiketu koji popunjavaju najviše ulože marku ili dvije.
– Mnogi stanovnici popunjavaju i nekoliko tiketa po pola marke, što ranije nije bio slučaj – ističu kladioničari.
Šef službe za razvoj igara u Lutriji RS Goran Šaula smatra da je uobičajeno mišljenje da se u kriznim vremenima igra više igara na sreću pogrešno, te da svi priređivači igara na sreću u Srpskoj bilježe pad prometa u posljednje vrijeme.
– Ljudi u kriznim vremenima svakako gledaju i u igre na sreću kao na jednu od mogućnosti za popravku kućnog budžeta, ali realnost je neumoljiva, pa dok podmire osnovne životne potrebe, sve manje novca ostaje za igre na sreću – naglasio je Šaula i dodao da je u posljednje dvije godine pao promet u igrama na sreću.
Prema njegovim riječima, loto je trenutno najpopularnija igra na sreću koju priređuje Lutrija RS, i iznosi 70 odsto od ukupnog prometa svih igara koje priređuje, odnosno taj promet kreće se oko 10.000.000 maraka na godišnjem nivou.
– U igrama na sreću postoje niži dobici, odnosno takvi se svakodnevno na hiljade isplate igračima. Ove premije sa značajnim iznosima su najčešće deset, 50 hiljada maraka, pa naviše – istakao je Šaula.
Dodao je da su u posljednjih pet godina u Srpskoj izvučena tri najveća dobitka u igri Loto, i to tri “sedmice” koje su iznosile od 700.000 do 2.000.000 maraka, što je najveći dobitak do sada u Srpskoj.
Sociolog Biljana Milošević rekla je da stanovnici sve manje igraju neke od igara na sreću zbog niskih primanja, koja su ih “primorala” da vode računa o svakom feningu.
– Nije lako izmiriti sve mjesečne obaveze, tako da je razumljivo da je opao i promet priređivačima igara na sreću. S druge strane, možda su neki i pomalo razočarani, jer ne uspiju da dobiju, pa samo uporni i oni koji su već imali neke dobitke, ostaju i dalje da se uzdaju u sreću – kazala je Miloševićeva.
Više dobitaka
Šaula je rekao da mnogi igrači, a posebno oni redovni, imaju često manje dobitke.
– Zanimljiv je slučaj da je jedan igrač u jednoj godini imao tri puta dobitak “šestica”, koji zbirno iznose oko 5.000 KM, ali je bio razočaran time što je tri puta bio nadomak milionskog iznosa, pa mu je sva tri puta najveći dobitak izmakao – istakao je Šaula. Glas Srpske