NJUJORK, Bivši guverner američke centralne banke (Fed) Alan Grinspen je, komentarišući najveći krah na svjetskim berzama u posljednjih sedam godina, predvidio da će zbog toga propasti još investicionih kuća, te da se situacija neće stabilizovati do 2009. godine.
Grinspen kaže da je riječ o krizi koja se događa jednom u vijeku i koja će u ponor povući još nekoliko firmi prije nego što situacija krene na bolje. On je dodao da je ova kriza nadmašila sva očekivanja te da još nije gotova, s pretpostavkom da će još dugo trajati.
“Kriza će predstavljati korozivnu silu sve dok se cijene nekretnina ne stabilizuju, a to se neće dogoditi do 2009. godine”, istakao je Grinspen.
On je uvjeren da kriza ovakvih razmjera neće proći bez negativnih posljedica i po ekonomiju na globalnom nivou.
“Finansijska kriza već je uzela svoje žrtve, a na prvom frontu našla se investiciona banka Bear Stearns. Kriza je izazvala i zapljenu finansijskih divova Fannie Mae i Freddie Mac od strane države, te stečaj Lehman Brothersa, institucije s Wall Streeta sa stogodišnjom tradicijom”, podsjetio je Grinspen navodeći da tu neće biti kraj.
Suprotno nagađanjima da bi nedavni pad cijena nafte i hrane mogao pomoći u izbjegavanju recesije, Grinspen kaže da se ne bi kladio na to.
“Izgledi za recesiju u SAD povećali su se unazad nekoliko mjeseci”, smatra bivši šef Feda.
Američki regulatori i direktori s Wall Streeta vikend su proveli pokušavajući da riješe probleme četvrte po veličini investicione banke u SAD Lehman Brothers kako bi spriječili dalje “šokove” u finansijskom sektoru. Grinspen kaže da regulatori ne bi trebalo da pokušavaju zaštititi baš svaku instituciju, ponovivši da je uvjerenja da će ih sigurno još nekoliko pasti prije nego se situacija smiri.