BUDVA, Globalna ekonomska kriza negativno će uticati na investitore, jer će kreditna ograničenja smanjiti finansijske resurse za investiranje, izjavio je prof. dr Rade Ratković, profesor na Fakultetu za turizam, hotelijerstvo i trgovinu u Baru, dodajući da je najveća prijetnja usporavanje rasta realne ekonomije.
“Veći investitori više će morati da se oslone na vlastiti kapital i takav oslonac, kako praksa pokazuje, ne pogoduje ubrzanju rasta”, rekao je Ratković.
On je ocijenio da su, sa aspekta Crne Gore, mogući i pozitivni efekti globalne hipotekarne krize.
Pregrejanost tražnje za nekretninama dovela je do drastičnog rasta cijena ranije izgrađenih (sekundarnih) stanova i zemljišta, a to je opet uticalo na drastično poskupljenje ulaganja u hotelsku industriju. Hlađenje hipotekarne tražnje moglo bi pozitivno uticati na investicioni zaokret, od sekundarnih stanova ka hotelima i drugim turističkim objektima, izjavio je Ratković.
“Svedoci smo da je već više od 15 godina povećana izgradnja stanova za prodaju i nadam se da će država pojačati kontrolu u tom sektoru i da će se intencije iz master i prostornog plana Crne Gore sa mnogo više elana sprovoditi”, kazao je prof. dr Ratković, dodajući da se turizam stabilizovao na putu obnove i razvoja.
On je, međutim, upozorio da je siva ekonomija, koja cvjeta od devedesetih godina prošlog vijeka, dobila razmjere epidemije, naročito u oblasti komplementarnih smještajnih objekata, kojima se ni broj ne zna. U posljednjih 17 godina većina je građena bez odgovarajućih papira i nisu zvanično evidentirani, kao ni gosti u njima.
Ratković je istakao da se radi o ogromnom broju neprijavljenih objekata, koji prema procjenama pojedinih eksperata, nude i do 200.000 kreveta u sezoni, što je pet puta više od osnovnih smeštajnih kapaciteta.
To je potencijal za osam do deset miliona noćenja u sivnoj zoni, rekao je on, dodajući da se nelegalni smeštaj mora konačno popisati, staviti u baze podataka poreskih organa, zvanične statistike i mesnih turističkih biroa. Tanjug