SARAJEVO, Kupovina lijekova preko interneta i oglasa je najčešći način snadbijevanja i distribucije krivotvorenim lijekovima, koji u većini slučajeva predstavljaju opasnost za onoga ko takve medikamente koristi – rekla je zamjenik direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Šeherzada Hadžidedić.
Ona je na konferencije za novinare povodom kampanje “Kupuj pametno, kupuj sigurno”, čiji je cilj podizanje svijesti i edukacija građana o problemu krivotvorenih lijekova, rekla da nabavljanje krivotvorenih lijekova predstavnja kriminalnu aktivnost.
Hadžidedić je istakla da je potrebno uspostaviti međunarodnu saradnju na rješavanju ovog problema, putem razmjene informacija, te da se samo uz saradnju svih državnih institucija može razbiti ilegalni lanac distribucije.
Prema njenim riječima, svi lijekovi koji se nalaze u sistemu javne distribucije su pod kontrolom Agencije za lijekove i medicinska sredstva, a domaći proizvođači moraju proći kontrolu kvaliteta kroz sistem redovne kontrole što je zakonska obaveza ove Agencije.
Predsjedavajuća Komiteta za zaštitu prava intelekturalne svojine pri Američkoj trgovinskoj komori u BiH Lejla Hadžiabdić istakla je da kampanja “Kupuj pametno, kupuj sigurno” traje do kraja godine i da je njen cilj da edukuje građane BiH da postoji problem krivotvorenih lijekova i da ih nauči da prepoznaju uredno registrovan, legalan lijek.
Ona je napomenula da će u sklopu kampanje u apotekama, domovima zdravlja, te sredstvima javnog prevoza biti distribuisani informativni i promotivni materijali iz kojih će građani moći da nauče na koji način prepoznati krivotvorene lijekove.
Otpravnik poslova američke Ambasade u BiH Džonatan Mur istakao je da su krivotvoreni lijekovi ozbiljan svjetski problem, te da su SAD uložile značajna finansijska sredstva kroz programe jačanja zakonskog okvira BiH i bolje provođenje zakona.
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da krivotvoreni lijekovi čine osam do 10 odsto farmaceutskog tržišta, kao i da je tržšte krivotvorenih lijekova vrijedno 75 milijardi dolara.
Smatra se da je godišnja stopa rasta tržišta lažnih lijekova iznosi čak 13 odsto što skoro duplo nadmašuje godišnju stopu rasta za originalne lijekove.
Kampanju “Kupuj pametno, kupuj sigurno” pokrenula je Američka trgovačka komora u BiH u saradnji sa Agencijom za lijekove i medicinska sredstva BiH.