BANJALUKA – Advokati slovenačke firme „Vijadukt“ podnijeli su Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv članova Predsjedništva BiH i svih članova Savjeta ministara BiH zbog nepostupanja po pravosnažnoj arbitražnoj presudi od 1. maja ove godine na osnovu koje je BiH obavezana da ovoj firmi isplati više od 90 miliona maraka.
Advokat Predrag Baroš iz advokatske kancelarije „Baroš, Bičakčić & partners“ koji zastupa slovenačku kompaniju u ovom postupku rekao je za CAPITAL da su se institucijama BiH prvi put obratili 8. maja ove godine i da su se poslije toga obraćali još nekoliko puta, ali da su do danas bez odgovora.
„Savjet ministara BIH je nekoliko puta odbijao da usvoji zaključak kojim bi se omogućila isplata odštete našim klijentima i zaustavio dalji rast kamate. Sudski vještak Čedomir Spasojević je u svom mišljenju od 17. oktobra ustanovio da potraživanja „Vijadukta“ na taj dan iznose više od 106 miliona KM. Početni dosuđeni iznos bio je 90 miliona KM, a institucije BiH su svojim ponašanjem postigle to da je potraživanje prošlog četvrtka premašilo iznos od 106 miliona. Dnevna kamata je dostigla iznos 18.200 KM i svakoga dana sve više raste, jer su arbitražna pravila takva da se kamata obračunava svakodnevno na sveupupni dug“, objašnjava Baroš.
On kaže da su zbog toga uputili informaciju o izvršenom krivičnom djelu protiv svih članova Predsjedništva BiH i Savjeta ministara.
„Nadležne organe smo bezbroj puta pozvali da se izjasne na naše navode, uputili veliki broj podnesaka sa molbom da izdvoje bar jednu rečenicu koja nije tačna i koja ne odgovara stvarnom činjeničnom stanju i da nas o tome informišu. Do danas je izostala bilo kakva reakcija nadležnih. Štetne posljedice koje nastaju iz dana u dan i nepreduzimanje aktivnosti u cilju njihovog sprečavanja ukazuju na nesavjestan rad u službi o čemu smo informisali nadležno Tužilaštvo BiH“, kaže Baroš.
On podsjeća da je Pravobranilaštvo BiH 17. juna ove godine Savjetu ministara dostavilo Prijedlog za rješavanje konkretne pravne problematike u vezi sa izvršenjem presude.
„Pravobranilaštvo BiH je na jasan način ukazalo da je odbijen zahtjev BiH za poništenje arbitražne presude, da se radi o međunarodnoj obavezi i da se u slučaju izostanka dobrovoljnog izvršenja može pokrenuti izvršni postupak protiv BiH, a ukazano je da su sve strane dužne da se povinuju konačnoj arbitražnoj odluci i da ne postoji nijedan pravni lijek koji se može uložiti“, objašnjava Baroš.
Pored toga, on ističe da je ukazano još na niz odredbi ICSID Konvencije kojima je svaka država potpisnica uključujući i BiH dužna da prizna kao obavezujuću ICSID arbitražnu odluku.
„Pravobranilaštvo BiH je iznijelo jasan prijedlog da Savjet ministara usvoji zaključak kojim se nalaže Vladi Republike Srpske da u roku od 15 dana izmiri potraživanje ili ukoliko to ne učini da se ovlasti Ministarstvo finansija i trezora BiH da postupi po presudi i isplati potraživanje tužitelja, a sve u cilju umanjenja štetnih posljedica po budžet BiH“, kaže Baroš.
On dodaje da je navedeni zaključak dva puta bio na dnevnom redu Savjeta ministara, ali da nije usvojen, ističući da su se zbog toga obratili Tužilaštvu BiH i uputili mu informaciju o nesavjesnom radu u službi članova Predsjendištva i Savjeta ministara BiH.
Podsjećamo, Ugovor o dodjeli koncesije sa „HES Vrbas“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“. „HES Vrbas“ je raskinuo ugovor o koncesiji nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja je onemogućila izgradnju HE „Krupa“.
Vlada Srpske je „HES Vrbas“ nudila mogućnost izgradnje samo jedne hidroelektrane, na šta ova firma u vlasništvu slovenačkog „Vijadukta“ nije pristala. „Vijadukt“ je pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu vrijedan više od 90 miliona maraka koji je u aprilu 2022. godine presudio u korist „Vijadukta“.
Republika Srpska je slamku spasa potražila u nastavku postupka te je Arbitražnom vijeću u Londonu podnijela zahtjev za poništenje te odluke. Londonska arbitraža je odbacila zahtjev za poništenje arbitražne odluke iz 2022. godine kojom je RS, odnosno BiH obavezana da “Vijaduktu” isplati više od 90 miliona KM odštete.
CAPITAL: D. Momić