LJUBLJANA, Slovenija se na početku ove godine suočava s teškim stanjem u finansijskom i realnom sektoru, zato će nova vlada morati pristupiti hitnom programu sanacije stanja u bankarstvu i stabilizaciji javnih finansija, upozorio je u petak odbor za finansije slovenačkog parlamenta.
Na sjednicu odbora bio je pozvan i mandatar za sastav nove vlade Zoran Janković, ali se izvinio obvezama vezanim na pregovore sa strankama koje želi uključiti u svoju buduću vladu. U višesatnoj raspravi o kritičnom stanju u slovenskim bankama koje će po riječima guvernera centralne banke Marka Kranjeca ove godine morati izvesti dokapitalizaciju od 4 milijarde evra i očistiti svoje bilanse od loših potraživanja ako žele dobivati sredstva na međunarodnom tržištu kapitala i kredite Evropske centralne banke, učestvovao je i predsjednik druge najjače stranke u novom parlamentu i bivši premijer Janez Janša. Po njegovim je riječima rasprava pokazala da se Slovenija mora ozbiljno suočiti s realnošću trenutka. Izborna kampanja je završena i više nema nikakvog smisla ustrajati na optimističkim najavama dominantnog dijela politike o velikom privrednom rastu i održavanju postojećeg životnog standarda, potrebno nam je otriježnjenje, rekao je Janša, aludirajući na obećanja koja je tokom kampanje iznosio Janković.
Franci Križanič, ministar finansija vlade u odlasku, rekao je da stanje nije toliko kritična zaduženost Slovenije kao države koliko je slabo stanje kad se radi o zaduženosti privrede, a usprotivio se prodaji državne imovine radi pokrivanja budžetskog deficita, upozorivši na negativne posljedice prodaje državnih preduzeća u Mađarskoj.
Guverner slovenačke centralne banke Marko Kranjec rekao je da je samo trećina slovenskih preduzeća kreditno sposobnih, te da 15-20 odsto kompanija ne vraća na vrijeme svoje kredite. Gubici banaka se povećavaju, a njihove bilanse smanjuju, u ovoj će godini biti potrebno očistiti njihove bilanse otpisima. To i dokapitalizacija potrebni su kako bi banke mogle uzimati kredite na međunarodnom tržištu, a i mogućnosti zaduživanja kod Evropske centralne banke smanjiće se zbog potrebnih garancija ako kreditni rejting države bude još smanjen, upozorio je Kranjec.
Po njegovim bi riječima, nova vlada morala postići da se budžetski manjak u ovoj godini smanji za 700 miliona do 1 milijardu evra jer su dosadašnje mjere štednje bile samo kozmetičke. I predstavnici najvećih slovenačkih poslovnih banaka zauzeli su se za mjere štednje koje bi važile iduće tri godine, te iznosili podatke po kojima Slovenija ove godine može računati sa stagnacijom ili padom BDP-a. Hina