Capital.ba

Kriptotržište FBiH u sivoj zoni

23.04.2024. / 16:26

SARAJEVO – Federacija BiH još nije zakonom regulisala kriptovalute, niti je poznato kada bi se to desiti tako da se ovo tržište trenutno nalazi u sivoj zoni.

kriptovalute

Foto: EPA

Kriptovalute nisu zakonski definisane na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine. Regulacija je od 2023. godine uspostavljena samo u Republici Srpskoj. U Federaciji BiH (FBiH) ne postoji politička volja da se uspostavi regulativa kripta.

No, tromost federalnih zastupnika i vlade ne sprečava da drugi akteri na tržištu ugrabe svoj dio kolača.

Jedna od kladionica koja radi na teritoriji BiH je početkom ove godine saopštila da njeni korisnici mogu vršiti uplatu, ali i isplatu sredstava s računa u kriptovalutama. Podržava čak 23 različite kriptovalute.

“Regulacija znatno kasni u odnosu na tržišna kretanja i to nije samo primjer kladionica tu je i primjer ranije uvođenja kripto bankomata u BiH”, podsjeća za CAPITAL ekonomista i poslanik Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Admir Čavalić.

Potrebno je maksimalno urediti regulativu po pitanju kriptovaluta u BiH.

Rizici

Najnoviji izvještaji o procjeni rizika navode prijetnju pranja novca povezanu s virtuelnim sredstvima, odnosno kriptovalutama. Korištenje kriptovaluta uočeno je u nezakonitoj trgovini proizvodima i robom na internetu, otkupninama za ransomware i trgovini drogom.

U FBiH fokus je na Komisiji za vrijednosne papire, odnosno na zakonu koji reguliše hartije od vrijednosti, ali regulacija se može urediti i lex specialisom. Komisija za vrijednosne papire FBiH treba da bude učesnik procesa koje treba da vode ministarstva finansija i pravde.

“Vjerovatno će biti i više trendova razumijevajući da države poput Salvadora ili Evropske centralne banke ili Federalnih rezervi, regularno trguju i investiraju kriptovalute kao sredstvo plaćanja”, dodao je Čavalić.

Međutim, građani pronalaze načine da investiraju odnosno kupuju kriptovalute. Kada regulativa ne prati tržišne trendove transakcioni troškovi su daleko veći. Građani i investitori iz BiH ulažu daleko više truda, napora, vremena i finansijskih sredstava da bi kupili kriptovalutu.

“U međuvremenu, građani zemalja Evropske unije kupovinu kriptovaluta mogu izvršiti preko online banaka i alternativnih bankarskih institucija”, rekao je Čavalić.

Zbog nedostatka regulative i kompanije poput Aircash-a i Love na tržište Federacije BiH mogu ući samo preko uređenog sistema Republike Srpske.

CAPITAL: Teo Zorić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kriptotržište FBiH u sivoj zoni

    1. Šarena laža

      Kripto tržište je samo po sebi sivo tržište. Svaka regulacija predstavlja ozakonjenje manipulativnog sredstva plaćanja sa kvazi-investicijskim potencijalom. Kriptovalute su odličan mehanizam za prenos stvarne novčane mase od lakovjernih ka lukavima i za prenos prljave novčane mase od lukavih ka stvarnosti.