SIMFEROPOLJ, Krim će ove godine posjetiti oko šest miliona turista, što je na nivou ostvarenom u prošloj godini, predviđa resorni ministar te republike Elena Jurčenko.
Ona vjeruje da će Krim, čije se stanovništvo referendumom održanom 16. marta, velikom većinom izjasnilo za izlazak iz sastava Ukrajine i prisajedinjenje Rusiji, ove godine masovno posjećivati turisti iz najprostranije zemlje svijeta.
Prema riječima Jurčenko, dvije trećine gostiju na Krimu proteklih godina obuhvatao je takozvani unutrašnji turistički promet, a oko 75 odsto turista tada je dolazilo iz Ukrajine, a ostatak uglavnom iz Rusije.
“Mi vjerujemo da će ruski turisti ove godine masovno dolaziti na Krim i zbog toga smatramo da ukupan broj gostiju neće biti manji od šest miliona”, precizirala je Jurčenko.
Turistička sezona na Krimu otvara se zvanično 1. maja. Za posjetioce koji se odluče da borave u brojnim hotelima i odmaralištima zlatnog poluostrva već su najavljeni popusti od 10 do 25 odsto u odnosu na cijene u punoj sezoni, prenose agencije.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev je odmah nakon što je Moskva 18. marta zvanično prihvatila zahtjev Krima za ulazak u sastav Ruske Federacije, izjavio da će njegova zemlja uložiti značajna sredstva za razvoj turizma na poluostrvu koje za Rusiju ima i veliki strateški – vojni značaj.
Krim je, inače, u bližoj i daljoj istoriji promijenio mnogo gospodara, a za vrijeme carističke Rusije, kojoj je priključen 1783. godine, proglašen je za dragulj imperijalne krune.
Vlasti bivšeg Sovjetskog saveza su 1954. godine, povodom proslave tri vijeka od prisajedinjenja Ukrajine Rusiji, odlučile da Krim pripoje tadašnoj Ukrajinskoj sovjetskoj republici. Takav status poluostrva prihvatilo je i rukovodstvo Rusije prilikom raspada zajedničke federalne države u jesen 1991.
Sada ovo čuveno crnomorsko poluostrvo sa vrlo blagom klimom naseljava, na površini od blizu 27 hiljada kvadratnih kilometara, približno 2,3 miliona stanovnika, od koji su oko 60 odsto etnički Rusi.