BANJALUKA , Krijumčarenje robe postao je unosan biznis u BiH, a na crno tržište krijumčari pokušavaju plasirati svašta – od cigareta, alkohola i kafe, pa do zlata, srebra, namještaja, prezervativa, vijagre, gumica, pa čak i šnala za kosu.
Da šverc sve više uzima maha, pokazuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, čiji su službenici u prošloj godini spriječili krijumčarenje razne robe, vrijedne 13.320.255 KM, dok su u januaru ove godine zaplijenili robu u vrijednosti od 770.456 KM.
Podaci UIO BiH pokazuju da je krijumčarenje u prošloj godini poraslo za više od 50 odsto u odnosu na 2006. godinu, kada je oduzeta roba vrijedna 5.362.270 KM, dok je 2005. godine godine vrijednost zaplijenjene robe iznosila tek 2.750.796 KM.
Među najskupljom robom koja je oduzeta prošle godine bile su mašine za proizvodnju cigareta vrijedne dva i po miliona konvertibilnih maraka. Mašine su nađene u akciji službenika UIO BiH, SIPA i policije na području Gruda. Tada je otkrivena ilegalna tvornica cigareta u kojoj se, pored mašina, nalazilo i nekoliko tona duvana, desetine hiljada falsifikovanih markica za cigarete i ostali materijal potreban za proizvodnju i pakovanje cigareta.
Na drugom mjestu krijumčarene robe u BiH prošle godine se nalazila obuća. Najčešće su to bile patike koje su na sebi imale oznake poznatih svjetskih firmi “Nike”, “Adidas” i “Puma”, ali je detaljnim pregledom utvrđeno da se radi o neoriginalnoj robi.
Vrijednost oduzete obuće iznosi vrtoglavih 2.263.543 KM. Falsifikovana sportska obuća je najčešće uvožena iz Kine, a nađeni su i robni žigovi poznatih svjetskih marki, kao i znakovi firme “Nike” i “Adidas” i folije sa natpisom “Nike”.
Posebnu pažnju švercera svakako zauzimaju cigarete koje oni na razne načine pokušavaju prokrijumčariti u BiH.
Najčešće se prebacuju ilegalnim putevima iz Crne Gore i Srbije u BiH, a potom ih skladište i prodaju na crnom tržištu bez poreznih markica BiH.
Prema podacima UIO BiH, samo u prošloj godini su zaplijenjene razne vrste cigareta vrijednih čak 1.288.266 KM. Međutim, vrijednost prošvercovanih cigareta je vjerovatno daleko veća.
Sve češći izvor zarade za krijumčare postale su i tablete vijagra, s obzirom da jedna tableta može dostići cijenu i do 90 KM po komadu, u zavisnosti o kojoj vrsti vijagre je riječ.
Ukupna tržišna vrijednost zaplijenjenih tableta vijagre u prošloj godini iznosi 1.009.070 KM. U jednom slučaju šverceri su tablete pokušali unijeti u BiH preko sarajevskog aerodroma, ali su odmah otkriveni, a roba im je oduzeta.
Na ljestvici najprometnije krijumčarene robe u BiH zlato i dalje visoko kotira. Pripadnici UIO BiH su u nekoliko akcija u BiH prošle godine oduzeli zlatni nakit u vrijednosti od 724.001 KM, koji je takođe bio namijenjen crnom tržištu.
Oduzeta su i krijumčarena vozila vrijedna 739.212 KM te dijelovi za vozila u vrijednosti od 394.203 KM. Među oduzetom krijumčarenom robom bili su mobilni telefoni i oprema ukupne vrijednosti 550.548 KM, kao i parfemi u vrijednosti od 474.335 KM.
Prema podacima UIO BiH, krijumčareni su i droga, alkohol, kafa, računarska oprema, hrana, higijenski proizvodi, motocikli, točkovi, gume, odjeća, CD-ovi, DVD-ovi, alati, dijelovi za poker aparate, motorno ulje, namještaj, kišobrani, kozmetika, tehnička roba, meso i mesni proizvodi. Takođe, krijumčareni su živa stoka, stočna hrana, vage, satovi, kreme za cipele, prezervativi, hemijske olovke, biljke, sadnice, naočale, motokultivatori, ali i gumice, šnale za kosu, igračke, pa čak i voće i povrće.
Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, kaže da se šverceri služe raznim metodama kako bi prokrijumčarili robu u BiH i izbjegli poreze.
Najčešće robu krijumčare u BiH preko ilegalnih graničnih prelaza. Dešava se i da osoba dođe na legalan granični prelaz, ali da prijavi samo dio robe koju uvozi, dok za ostatak prećuti.
Obično ostatak robe, koji ne prijave, sakriju u specijalnim bunkerima koje prethodno naprave u vozilu, a koje je vrlo teško otkriti.
Krijumčari, takođe, ponekad prijavljuju manju vrijednost robe u odnosu na stvarnu ili ne evidentiraju ilegalnu robu u poslovnim knjigama.
To su samo neki od načina na koje se šverceri dovijaju kako bi izbjegli poreze i ostale dažbine te ostvarili što veći profit.
Izvještaji protiv 49 osoba
Policija RS podnijela je u prošloj godini izvještaje nadležnim tužilaštvima protiv 49 osoba osumnjičenih za nedozvoljenu trgovinu. U MUP-u RS ističu da su pojačali mjere na otkrivanju nezakonitog prometa robe, a otkrivene slučajeve najčešće predaju u nadležnost Tržišnoj inspekciji.
Prema podacima Tržišne inspekcije RS, u dvije veće akcije prošle godine zaplijenjeno je 19.530 paklica raznih vrsta cigareta, koje su bile namijenjene za crno trište. Osim cigareta, zaplijenjena je i druga razna roba veće materijalne vrijednosti.
“Slučajevi zapljene većih količina cigareta i drugih akciznih roba na području Trebinja i Bijeljine ukazuju na organizovane kanale krijumčarenja tom robom iz Crne Gore i Srbije prema RS i BiH”, napominju u MUP-u RS.Nezavisne n.