BEČIĆI, Guverner Centralne banke Crne Gore Ljubiša Krgović rekao je kako su efekti krize u Crnoj Gori posljedica visokog kreditnog rasta u 2006. i 2007. On je na samitu guvernera i vodećih banka zemalja regiona, pod nazivom Mjere protiv globalne krize u finansijskom sektoru, koji se, u organizaciji Ekonomist Media Group, održava u Bečićima, istakao da je kreditni rast 2006. bio 125 odsto, a 2007. 170 odsto, što je nezabilježeno možda čak i na svjetskom nivou.
Takav rast nije bio praćen kvalitetom upravljanja rizicima, podizanjem nivoa kapitala i rezervi u bankarskom sektoru, pa se kriza najviše odrazila na otplatu kredita, likvidnost banaka i aktivu, koja je nakon takvog udara postala nekvalitetna.
Krgović je rekao da posljedni podaci pokazuju da je odliv depozita iz banaka u suštini bio 250 miliona evra, iako su prvi podaci pokazivali na brojku od 750 miliona evra. “Odliv depozita bio je 10 odsto, što je na nivou prosjeka za region”, rekao je Krgović.
Guverner CBCG-a je kazao kako su se efekti krize, osim u bankarskom sektoru u maloj, visoko otvorenoj ekonomiji, osjetljivoj na šokove, kakva je crnogorska, osjetili i u proizvodnji čelika i alumijumuma, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, zbog eksplozivnog rasta prethodnih godina, ali i u turizmu i na tržištu kapitala.
“Bez obzira na pozitivne signale sa svjetskih tržišta, i dalje postoji visok stepen neizvjesnosti oko toga koliki će biti privredni rast u Crnoj Gori”, kaže on.
Prema njegovim riječima, dobre strane krize su što infalacija pada od septembra 2008, a priliv stranih direktnih investicija neočekivano je bio visok i zadržao se na prošlogodišnjem nivou, koji je iznosio više od 140 miliona evra.
Krgović je rekao kako je trenutna situacija takva da je zaustavljen pad povjerenja u bankarski sistem, popravljena je likvidnost prije svega zahvaljujući dokapitalizaciji Elektroprivrede Crne Gore, a u toku je i dokapitalizacija banaka. Očekuju se i krediti KFW-a i EBRD-a u finansiranju banaka.