PARIZ, Prvi putnički “zeleni voz” u Evropi juče je prešao put od Antverpena do granice sa Holandijom, koristeći solarnu energiju.
Međunarodni voz velike brzine koji povezuje Pariz i Amsterdam postaće prvi voz u Evropi koji će na jednoj svojoj dionici koristiti struju dobijenu iz solarnih panela, instaliranih na tunelu nad tom prugom, prenijela je agencija AFP.
Rukovodioci projekta izjavili su da će taj tunel u Antverpenu, na sjeveru Belgije, dug 3,6 kilometara i vrijedan 15,6 miliona evra, biti pokriven sa 16.000 solarnih panela površine 50.000 kvadratnih metara, odnosno kao osam fudbalskih stadiona.
Struja će napajati infrastrukturu na toj pruzi, osvjetljenje, signale i služiće za potrebe u samom vozu, a takođe će biti isporučivana Antverpenu.
Paneli, koje gradi belgijska kompanija za solarnu energiju “Enfiniti”, proizvodiće 3.300 megavat-časova struje godišnje, što odgovara prosječnoj godišnjoj potrošnji u približno 950 porodica.
Procjenjuje se da će ti paneli uštedjeti 47,3 miliona kilograma emisija ugljen-dioksida tokom dvije decenije.
“Korišćenjem električne struje, proizvedene na licu mjesta, eliminišemo gubitke energije i transportne troškove”, rekao je direktor kompanije “Enfiniti” Stiven de Tolenaere.
Kompanija se nada da će joj taj projekat omogućiti da razvije nove instalacije u SAD i drugim dijelovima svijeta, ukazujući da su željeznički hangari idealna mjesta za takve instalacije u budućnosti.
Solarna energije se smatra metodom za smanjenje ispuštanja ugljenika iz sektora željeznice.
Mogućnost primjene takve tehnologije se razmatra u SAD na brzoj pruzi Tuson-Feniks u Arizoni.
U Italiji EU finansira postavljanje solarnih panela na krovu voza koji obezbjeđuju električnu struju za klimatizaciju vagona, dok Francuska takođe razmatra mogućnost uvođenja te tehnologije radi korišćenja struje za osvjetljenje i klimatizaciju voza u regionu Poato-Šarent. Tanjug