BEOGRAD, Oko 4,8 miliona građana koji su se prijavili za besplatne akcije od danas mogu da podignu po 1.700 dinara i potvrdu o vlasništvu nad pet akcija NIS-a.Osim na oko 3,5 miliona tekućih računa kod Poštanske štedionice po 1.700 dinara novčane naknade koju građani ostvaruju iz dosadašnjeg postupka privatizacije, biće uplaćeno i na 1,3 miliona računa kod drugih poslovnih banaka, koje su građani prijavili prilikom evidentiranja za besplatne akcije.
Građanima će na Badnji dan na poseban nenovčani račun – vlasnički račun biti prenijeto i po pet akcija NIS-a ukupne nominalne vrijednosti 2.500 dinara, ali neće moći da podignu te akcije.
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić napomenuo je da će na šalterima pošta građani moći da podignu potvrde o posedovanju pet akcija NIS-a. On je preporučio je građanima koji će dobiti besplatne akcije Naftne industrije Srbije (NIS) da sačekaju njihovo uključenje na berzu, jer će tada moći da ih prodaju po najpovoljnijim uslovima.
On je ponovio da je trenutna cena pojedinačne akcije NIS-a od 500 dinara rezultat direktne prodaje ove kompanije Gaspromnjeftu. On je rekao da će kada NIS plasira akcije na berzu, njihova vrijednost biti veća i dodao da će razočarenje malom vrednošću biti otklonjeno podjelom akcija Telekoma koje bi građani trebalo da dobiju do kraja godine.
Boris Majstorović iz Agencije za privatizaciju objašnjava da je potrebno da se građani, “da bi dobili potvrdu, identifikuju na šalteru Pošte ličnom kartom, odnosno dokumentom kojim su se prijavljivali. Pored toga, potrebno je da donesu potvrdu Poštanske štedionice o računu koji je otvoren prilikom prijavljivanja i da potpiše nalog za isplatu. To se odnosi na isplatu ovih 1700 dinara iz ranijih privatizacija”.
“Ne postoji rok do kada oni mogu to da podignu, odnosno nema potrebe za nekom gužvom. Moguće je da se to obavi kada obavljate neki drugi posao u pošti, a tada mogu da dobiju i potvrdu o stečenim akcijama“, objašnjava on.
Iako priznaju da nominalna vrednost NIS-ovih akcija od po 500 dinara nije velika, u Ministarstvu ekonomije preporučuju oprez prilikom razmatranja opcija.
“Neka vrsta apela je sigurno da bi bilo bolje da se sačeka trgovanje na berzi kako bi se znalo šta je tržišna vrednost. Ovako, ako nemate berzu, a neko krene da nudi 500, 600 ili 1000 dinara, vi ne znate da li ste ih prodali po dobroj ceni zato što sutra može da bude hiljadu i po ili dve a može da bude i mnogo niže. Tako da je na svakom građaninu da odluči šta će da čini”, kaže Majstorović.
Akcije NIS-a moći će da se prodaju putem ugovora, ali ne i na berzi
Iako će postati vlasnici akcija NIS-a, građani neće moći da ih prodaju na organizovanom tržištu, pošto je NIS zatvoreno akcionarsko društvo, što znači da se njegovim akcijama ne trguje na berzi.
Tek kada ova kompanija izađe na Beogradsku berzu svi akcionari će moći da novostečeni kapital unovče davanjem naloga za prodaju akcija na šalterima Pošte, mada i stručnjaci i predstavnici vlasti savjetuju građanima da sa prodajom ipak sačekaju, pošto se očekuje da će akcije NIS-a na berzi postići višu cijenu od nominalnih 500 dinara.
Uz to, novi vlasnik NIS-a, ruski Gaspromnjeft, obavezan je da do februara 2011. svim akcionarima ponudi otkup akcija po cijeni po kojoj ih je kupio od države, odnosno 4,8 evra, što znači da građani ne mogu biti na gubitku, čak i ako bi cijena na berzi pala.
Država je prvu transakciju akcijama NIS-a oslobodila plaćanja svih dažbina, tako da građani neće morati da plate porez na kapitalnu dobit, a ni brokersku proviziju, pod uslovom da nalog za prodaju daju u Pošti, a ne u nekoj od brokerskih kuća.
Onima koji ne žele da čekaju izlazak NIS-a na berzu, zakon daje mogućnost da svoje akcije prodaju i mimo nje, klasičnim ugovorom o prodaji sa kupcem, koji mora da bude ovjeren u sudu i preko brokera ili ovlašćene banke dostavljen Centralnom registru za hartije od vrijednosti, koji će zavesti promjenu u vlasništvu.
Međutim, ovaj način prodaje je ne samo komplikovan, već i skup, pošto je potrebno platiti advokatske, sudske i brokerske troškove, što može biti potpuno neisplativo ako se dobijeni paket akcija prodaje za 2.500 dinara. Tanjug