BERLIN, Evro je napadnut. Simptomatična je bila reakcija Filipa Reslera, lidera Slobodne demokratske partije, koalicionog partnera njemačke kancelarke Angele Merkel, na odluku jedne od najvećih agencija za kreditno rangiranje, “Standard i Pursa”, da snizi ocjenu kreditnih sposobnosti čak devet evropskih ekonomija, a zatim i cijelog fonda za spasavanje posrnulih ekonomija evrozone.
Iako se najveća članica EU još nije našla na meti agencije, odluke “Standard i Pursa” dočekane su u Berlinu na nož.
Nijemcima je prekipjelo kada je “Standard i Purs” snizio kreditni rejting Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF), jer to utiče na njegovu sposobnost da jeftino prikuplja novac koji može da pozajmi zemljama koje su u teškoćama.
Jedan njemački evroparlamentarac je sniženje kreditnog rejtinga fonda, koje je uslijedilo kao posljedica smanjenja ocjena devet zemalja EU, nazvao “ratom valutama”. Šef njemačke diplomatije Gvido Vestervele poručio je da je vrijeme da Evropa osnuje nezavisne agencije za ocjenu kreditnog rejtinga, a kancelarka Merkel se prihvatila proučavanja regulative.
– Da li bi evropska agencija za rangiranje unapredila situaciju? Ne. Ali problem je u tome što su ove agencije postale suviše važne. Političari, zakonodavci i investitori su oni u koje treba uprijeti prstom – bankama je dozvoljeno da koriste rangiranje kada kalkulišu kapital, osiguravajuće kuće mogu da kupuju obveznice tek kada imaju određeni rang, a isto važi i za fondove – primjećuje njemački poslovni dnevnik “Handelsblat”.
Njihove ocjene su alfa i omega položaja zemalja na međunarodnom tržištu kapitala. One utiču na kretanje kamatnih stopa i priliv stranih investicija.
– Agencija nije samo izrazila mišljenje gdje investitori treba da ulažu i uz koji rizik. Ovo je pokušaj miješanja i uticaja na evropsku politiku. Amerikanci su postali suviše otvoreni u pokušajima da centralna Evropa prihvati anglosaksonski ekonomski i finansijski model. To znači štampanje novca kad god je potrebno, kako bi se spasle banke ili finansirali ekonomski stimulativni paketi. Oni koji tako ne igraju dobijaju loše ocjene – zaključuje njemački dnevnik lijevog centra “Zidojče cajtung”.
Kina uz evropu
Peking je saopštio da vjeruje kako EU, najveće izvozno tržište za Kinu, može da prebrodi ekonomske poteškoće:
– Ekonomski rast Evrope je blisko povezan sa oporavkom svjetske privrede. Cjenimo napore evropskih zemalja da stabilizuju tržište i podstaknu ekonomski rast – izjavio je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lju Vejmin. Novosti