BANJALUKA, Kreditni rejting BiH je među najlošijim u regionu, ali i Evropi, pa je u grupi zemalja za koje se stranim investitorima ne savjetuje da ulažu u njih, objavljeno je u novoj analizi Direkcije za ekonomsko planiranje (DEP) BiH.
Prema njima, takav imidž BiH je indirektno loša poruka za investiranje.
Naime, kreditni rejting BiH, prema ocjeni dvije ugledne međunarodne bonitetne kuće “Standard and Poor's” i “Moody's”, je B sa stabilnim izgledima i B3 sa stabilnim izgledima, što su ocjene za zemlje s velikim i špekulativnim kreditnim rizikom.
Posmatrajući te ocjene, BiH je jedino ispred Albanije, uzimajući u obzir sve zemlje regiona, te neke zemlje srednje i istočne Evrope. Iz DEP BiH upozoravaju da se loš kreditni rejting može smatrati jednim od determinirajućih faktora za direktna strana ulaganja u BiH.
S takvim stavom se slažu i ekonomski analitičari u BiH, koji upozoravaju da BiH posljednjih godina postepeno napuštaju strani ulagači, a da nove odbija nestabilna politička situacija u zemlji.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, rekao je da svi svjetski parametri koji se prate u zemljama u okruženju pokazuju da BiH apsolutno nije pogodno tlo i mjesto za investiranje.
“Loše je i to što se vrlo često za potrebe lokalne političke igre koriste dosta jaki termini ili ozbiljne najave aktivnosti kao što su referendumi. U toj cijeloj priči u FBiH imamo konstantno nestabilnu većinu koja formira vlast, tako da kada nas posmatra neko ko ima novca za investiranje, prvo će reći da smo politički nestabilni”, rekao je Pavlović.
Dodao je da je pritom tržište BiH malo i osiromašeno, pa i kada bi neki investitor htio da pokrene proizvodnju bilo čega, morao bi to raditi za neko tržište koje već ima u inostranstvu, a ne za potrebe domaćeg tržišta. Kada sve uzmemo u obzir, Pavlović kaže da ne treba da se čudimo zašto nas napuštaju strani investitori.
“Neko ko ovdje i dođe došao je s mini-biznisom, koji će zaposliti nekoliko ljudi i neće biti značajno rizično ulaganje, tako da u ovom ambijentu koji je stvoren na platformi političkih neslaganja strada ekonomija”, rekao je Pavlović.
U ovom dokumentu DEP-a BiH zaključeno je da je nepovoljno poslovno okruženje, u poređenju sa drugim zemljama, među glavnim razlozima nedovoljnog investiranja u BiH, te da isti uzroci odbijaju i strane investitore.
“Uzimajući u obzir i loš kreditni rejting BiH, jasna je poruka potencijalnim investitorima kakav ambijent mogu očekivati ako se odluče investirati u BiH”, navode iz DEP BiH i naglašavaju da je zato od ključnog značaja mijenjati taj ambijent, a s njim i takvu poruku investitorima.
Dodaju da bi, u nedostatku mogućnosti uticaja na neke spoljne faktore i događaje, BiH trebalo da obrati pažnju na ono što se može relativno jednostavno brzo promijeniti, kao što su eliminacija nepotrebnih administrativnih prepreka i smanjenje broja potrebnih dozvola za početak poslovanja i gradnje. Kako su naveli, poseban naglasak treba dati na oblast ekonomskog prava, koji se odnosi na sprovođenje ugovora i zaštitu prava investitora. Nezavisne novine