BANJALUKA, Krediti u mikrokreditnim organizacijama (MKO) u Republici Srpskoj u ovoj godini odobravani su po prosječnim kamatnim stopama od 20,48 odsto, što je duplo skuplje nego u bankama, gdje su prosječne kamate na zajmove bile oko 9,39 procenata.
Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske, MKO su kroz više efektivne kamatne stope kompenzovale povoljnije uslove dobijanja kredita.
– Dokumentovanje kreditnih zahtjeva i vremenski period za odobravanje kredita u MKO kraći je nego u bankama – navode iz Agencije.
Mikrokreditne organizacije kredite uglavnom odobravaju uz jednostavne garancije.
U zavisnosti od kreditnog boniteta, u MKO postoji mogućnost dobijanja kredita bez žiranata do 5.000 maraka sa rokom otplate do 18 mjeseci.
Za više iznose potreban je minimalno jedan žirant, a kao instrumenti obezbjeđenja kredita mogu se koristiti hipoteka i zalog na pokretnoj imovini.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica kaže da su kamate u finansijskim institucijama u Republici Srpskoj među najvišim u Evropi.
– Kod nas su kamate na kredite ekstremno visoke, a razlog za to je i monopolski položaj određenih banaka i mikrokreditnih organizacija. Ne znam kako mikrokreditne organizacije uopšte mogu da egzistiraju i kakva je njihova funkcija u jednom organizovanom bankarskom sistemu – kazao je Vukmirica.
Dodao je da na visinu kamatnih stopa uveliko utiče i visok rizik naplate kredita.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, na kraju septembra ove godine mikrokreditna društva poslovala su sa gubitkom od oko dva miliona maraka.
– U MKO pogoršana je i naplativost kredita. Na kraju septembra u 11 odsto ukupnih kredita zabilježeno je kašnjenje u otplati zajma duže od 16 dana – navode u Agenciji.
MKO za devet mjeseci plasirale su ukupno 236,9 miliona maraka kredita, što je pad od 12 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Kreditori
Najznačajniji kreditori mikrokreditnog sektora u Republici Srpskoj su Agencija za međunarodnu saradnju Španije, Evropski fond za jugoistočnu Evropu, Investicioni fond Blue Orchard, ResponsAbility faund SICAV, Fond Triple Jump, te Investiciono-razvojna banka RS, s tim da su mikrokreditne organizacije kredite IRB-a plasirale po njihovim pravilima, pa su se efektivne kamatne stope za ove kredite kretale od 5,16 do 6,82 odsto. Glas Srpske