BEOGRAD, Banke u Srbiji počele su da odobravaju građanima otplatu stambenih kredita, sa početkom od tri do 12 mjeseci, ukoliko ne mogu uredno da izmiruju rate.
Iz mjeseca u mjesec raste broj građana koji kasne sa izmirivanjem mjesečnih rata po svim kreditima, a bankari očekuju da se taj trend nastavi i ove godine. Kako kažu u Udruženju banaka Srbije, stanje zasada nije alarmantno, ali brine to što je kašnjenje u otplati naraslo sa 1,4 na 3,3 odsto.
“ Građani su u januaru, prema našim poslednjim podacima, bili zaduženi 401,9 milijardi dinara, a najveći dug je bio za stambene i kredite za adaptaciju, preko 220 milijardi dinara”, kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
Prema njegovim riječima banke su odobrile 71.173 stambena zajma, a na naplatu zbog kašnjenja u otplati je stiglo 30 pozajmica, a samo jedna hipoteka je aktivirana.
Rajfajzen banka je tokom prošle godine svim svojim klijentima koji su se suočili sa problemom vezanim za otplatu preuzetih kreditnih obaveza (uslijed ličnih problema, poput gubitka posla, smanjenja zarade, bolesti koje iziskuju visoke troškove liječenja, ali i zbog pada domaće valute koja je dovela do povećanja dinarskog iznosa rata kredita koji su većinom indeksirani u evrima), omogućila da, ukoliko postoji volja za vraćanjem i nalaženjem najboljeg rješenja za obe strane, restrukturiraju svoje obaveze kreditom za restrukturiranje.
Susjedi
Hrvatske banke su, još početkom prošle godine, građanima koji su ostali bez posla i trudnicama omogućili grejs period u otplati stambenih kredita do godinu dana. To je, kako kažu bankari, i u ovoj zemlji mnogo bolje rješenje od aktiviranja hipoteke, jer je u ovoj situaciji teško prodavati i nekretnine.
I u Srbiji mnoge banke već više od godinu dana oglašavaju prodaju stanova, kuća i poslovnog prostora, ali interesenata nema.
“Grejs period” za stambene kredite
“Kod stambenih kredita, koji su i najdugoročniji zajmovi za stanovništvo, omogućeno je i odobravanje takozvanog grejs perioda”, kažu u Rajfajzen banci.
Oni navode da u tom periodu, koji može da traje tri, šest, devet ili 12 mjeseci, što zavisi od više faktora (razloga restrukturiranja, iznosa stanja duga po kreditu, ukupnog roka na koji je kredit odobren, dosadašnje saradnje sa klijentom), klijent otplaćuje samo kamatu po kreditu, dok glavnica “miruje”.
Na taj način, klijentu se umanjuju mjesečne obaveze u narednom periodu, u kome se očekuje da se njegova finansijska situacija stabilizuje.Novosti