DOBOJ, Vlada RS ima rok od godinu dana da izmiri sve zaostale obaveze prema željezničarima u RS, koje premašuju 22 miliona KM, što će ona najvjerovatnije uraditi kroz kreditno zaduženje, izjavio je Zlatko Marin, predsjednik Štrajkačkog odbora radnika “Željeznica RS” (ŽRS).
On je rekao da je to, između ostalog, utvrđeno sporazumom koji su u četvrtak kasno popodne potpisali predstavnici Štrajkačkog odbora, Vlade RS i Uprave ŽRS.
Rukovodstvo preduzeća je isti dan postiglo dogovor i sa pobunjenim Samostalnim sindikatom mašinovođa čime su konačno, poslije višednevnog zastoja i velikih šteta po domaću industriju, pokrenuti svi vozovi na prugama RS. Prvi voz krenuo je u četvrtak u 19.20 iz Doboja za Banjaluku.
Marin je kazao da sporazum, takođe, predviđa da se radnicima ŽRS buduće plate isplaćuju u punom iznosu, zatim pokretanje reorganizacije preduzeća u cilju njegove finansijske stabilizacije, kao i ispitivanje odgovornosti za teško stanje u koje je dovedeno to javno preduzeće.
“Biće provjerene finansijske knjige, poslovni ugovori i način na koji su primani radnici u ŽRS, kako bi se tačno utvrdilo ko je doveo preduzeće do ovog stanja”, precizirao je on.
Iz Samostalnog sindikata mašinovođa ŽRS, koji jedini nije prihvatao dogovor Vlade i ostalih pet sindikata preduzeća, saopštili su da je najveći dio njihovih zahtjeva ispunjen zbog čega su prestali razlozi za štrajk. Predsjednik tog sindikata Simo Cvjetković u saopštenju je zamolio građane i komitente ŽRS za razumijevanje zbog štete koju su pretrpjeli za vrijeme potpune obustave rada željezničara, ističući da to nije bila namjera Sindikata, ali da nije bilo drugog izlaza za rješavanje problema.
Cvjetković ističe da je Sindikat mašinovođa i ranije insistirao na pregovorima i kompromisnim rješenjima.
Aleksandar Džombić, premijer RS, prethodno je rekao da uplaćivanje pet miliona KM na račun ŽRS, za isplatu dva zaostala regresa i topli obrok radnika, nije trajno rješenje i da preduzeće u 2011. mora biti restrukturirano.
On je naveo da Vlada nije imala obavezu da uplati sredstva, već je menadžment ŽRS trebalo da obezbijedi kreditna zaduženja za isplatu toplih obroka i regresa iz prethodnog perioda.
On je istakao da ŽRS nisu u stanju da vraćaju kredite uzete za investicije koje su radile u prethodnom periodu, već ih otplaćuje Vlada uz napomenu da je lani otplatila 10 miliona KM, a da od ŽRS nije naplatila ništa.
“Spremni smo da uđemo u restruktuiranje u smislu da konvertujemo svoja potraživanja u akcije i na taj način oslobodimo ŽRS, da vidimo šta ćemo sa poreskim obavezama i doprinosima koje duguju, da se izradi novi pravilnik o sistematizaciji koji će tačno utvrditi tehnološki višak radnika i napraviti program kako i na koji način zbrinuti ove radnike”, pojasnio je Džombić. Nezavisne novine